Genel Kurul nisan ayı mesaisine Diyarbakır’la başlıyor

Meclis'i bu hafta yine yoğun bir gündem bekliyor. TBMM Genel Kurulu'nda ilk olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşanan şiddet olayları ele alınacak.

İktidar yetkililerinin ardından AK Parti, CHP ve Anavatan gruplarına söz hakkı tanınacak. Genel Kurul, daha sonra gündemindeki yasa tasarı ve tekliflerini görüşecek. Kuzeyden Kentsel Dönüşüm, Yargıtay Başkanlığı’na 30 koruma ve güvenlik kadrosu ihdası ile ihraç malı taşıyan nakliye araçlarının kullandığı motorine ÖTV ve KDV muafiyeti getiren yasa tasarıları da aynı günün gündem konularını teşkil ediyor.

İkinci önemli gündem maddesi ise Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in bir kez daha görüşülmek üzere TBMM’ye geri gönderdiği “Evde Hapis Yasası” oluşturuyor. Eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın da cezasını evinde çekmesine imkan veren yasa 5 Nisan Çarşamba günü görüşülecek. Ayrıca, AK Parti İstanbul Milletvekili Zeynep Karahan Uslu’nun İstanbul Boğazı’na denizaltı karayolu tünel geçişinin yapılması veya yaptırılması görevinin Ulaştırma Bakanlığı’na verilmesini öngören yasa teklifi de aynı gün ele alınacak.

Genel Kurul’da, 6 Nisan Perşembe günü TSK ile ilgili 3 yasa tasarısı görüşülecek. Tasarılar, GATA ve TSK Personel Kanunu’nda değişiklik öngörüyor. Genel Kurul, yarın 15.00-22.00, çarşamba ve perşembe günleri ise 14.00-21.00 saatleri arasında çalışacak.

Bu arada TBMM KİT Komisyonu, denetimlerine bu hafta başlıyor. Komisyon, hafta boyunca sırasıyla Devlet Malzeme Ofisi, Türkiye Şeker Fabrikaları, Et ve Balık Ürünleri AŞ ve Toprak Mahsulleri Ofisi ile Atatürk Orman Çiftliği hesaplarını denetleyecek. AB Uyum Komisyonu ise perşembe günü, “Sivil toplum diyaloğu ve bu diyalog çerçevesinde Parlamento’nun katkıları” konulu bir toplantı gerçekleştirecek. Toplantıda konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı AB Siyasi İşler Genel Müdür Yardımcılığı, AB Genel Sekreterliği ve AB İletişim Grubu yetkilileri sunum yapacak.

Şemdinli Araştırma Komisyonu, bölgede yaptığı incelemelerinin ardından toplanarak izlenimlerini değerlendirecek. Bunların yanı sıra yaş sebze, meyve ve kesme çiçek ile narenciye üretimi ve ihracatındaki sorunlarla ilgili kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, çarşamba günü toplanarak ilgililerden bilgi alacak.