‘Genel Sağlık Sigortası konusunda hiçbir dayatma içerisinde değiliz’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Genel Sağlık Sigortasına yönelik eleştirilere cevap verdi.

Bu yasalaşma sürecinde biz Genel Sağlık Sigortası’nda olsun, Emeklilik Sigortası’nda olsun gelen önerilerin yüzde 65’ini tasarıya monte ettik. Sosyal taraflardan gelen görüşler tasarıya yansıtılmıştır. Peşin hükümlülük yoktur. Ülkemizin geleceğini en iyi bir şekilde kurumsal bir yapıyı kazandırma arzusundayız” dedi.
Bakan Başesgioğlu, Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OSHAD) tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘1.Uluslararası OHSAD Konferansı’na katıldı. Geçtiğimiz günlerde Meclis’ten geçen ve 2007 yılında yürürlüğe girecek olan Genel Sağlık Sigortası’na yönelik eleştiriler birinci ağızdan cevap buldu. Bakan Başesgioğlu, yasanın hazırlanmasının aceleye getirilmediğini, sosyal kesimlerin fikirlerinin alındığını, bundan sonra da gerekmesi durumunda düzenlemeler yapılabilceğini kaydetti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Başesgioğlu, yasa ile ilgili bir kaç hususta eleştirildiklerini belirtti. Başesgioğlu, “Bazı itirazlar geliyor. ‘Efendim sağlık piyasalaşacak. Hastalara müşteri gözüyle bakılacak. İnsanlar parası oludğu kadar sağlık hizmetinden yararlanacak’ gibi. Hiç bizim tasvip etmediğimiz, hiç bizim murad etmediğimiz bir takım itirazlarla karşı karşıya kalıyoruz. Bunların hiçbirisi doğru değil” şeklinde konuştu.

Genel Sağlık Sigortası’nın 1960’larda çıkmış olan yasanın bugüne uyarlanmış hali olduğunu açıklayan Başesgioğlu, bu kadar geniş kapsamlı bir yasanın finansmanının nasıl olacağı sorusuyla karşılaştıklarını kaydetti. Başesgioğlu, şunları söyledi:

“Siz bunun altından kalkabilecek misiniz?’ diye soruyorlar. Evet biz bu riskleri karşılama konusunda, paketin geniş olduğunu kabul ediyoruz. Ama ülkemizin gerçekleri var. Geleneklerimizden tutun, sosyal dayanışma deyin, ne derseniz deyin. Hastane kapılarında, sokakta, vatandaşımızı çaresiz bırakamayız. Bizim sosyal devlet anlayışımız, kültürümüz, inançlarımız buna uygun değlidir. Onun için olabildiğince vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden yararlanması güvencesini Genel Sağlık Sigortası içerisinde göryoruz. Dolayısıyla ne sağlık işlerinin piyasalaşması ne sigortalılarımızın müşteri gibi görülmesi mümkündür. Bu hizmetin kamusal bir hizmet olduğunu hepimiz göreceğiz. Genel Sağlık Sigorta hizmetini bu şekilde uygulayacağız. Biz bu yasayı hazırlarken kamuya herhangi bir ayrıcalık olsun, özel sektör bu işin içerisinde yer almasın gibi bir anlayış içerisinde değiliz. Biz kamu hastanesi ile özel hastanelerini eşit olarak kabul ediyoruz. Özel hastane sahiplerinden ricam hizmetlerimizi pekiştirmenizi istiyorum.”

Bir geçiş döneminde, bir takım aksaklıkların, sistem tamamiyle hizmete girene kadar sürebileceğine işaret eden Bakan Başesgioğlu, sistemin düzene girmesinin özel hastane temsilcilerinin gayreti ve desteğiyle mümkün olabileceğini kaydetti. Kamunun düzenlemek, objektif kuralları koymak, gerektiği zaman hakemlik yapmak gibi görevleri bulunduğunu belirten Başesgioğlu, özel hastanelerin hastalarla muhatap olacağını, günlük yaşamda onların ilgileneceğini kaydetti. Başesgioğlu, “Genel Sağlık Sigortası’nın hayata geçirilmesinde, yaşatılmasında sizin gayretlerinize ve destelerinize ihtiyacımız var. Eğer sistemi çok düzgün kurabilirsek, sorunsuz başlayabilirsek uzu nömürlü olmasını sağlayabiliriz” dedi.

Yine Genel Sağlık Sigortası’na yöneltilen tenkitler arasında, “Bugüne kadar Genel Sağlık Sigortası’nı hiç kimse yürütemedi. Çoğu ülkeler bundan vazgeçti. İşte Bulgaristan’da, filan yerde yaşananları biliyorsunuz” gibi tenkitler bulunduğunu belirten Başesgioğlu, bu yüzden iyi bir başlangıç yapmak ve özel kesimle birlikte kalıcı ve sürdürülebilir kılmak durumunda olduklarını söyledi.

2007 yılından itibaren Genel Sağlık Sigortası’nın hayata geçeceğini hatırlatan Başesgioğlu, çok keskin bir geçiş yapmak istemediklerini dile getirdi. Başesgioğlu şu açıklamayı yaptı: “Ülkede kaosa neden olacak, altyapısı ve hazırlığı bitmeden hiçbir önemli adım atmayacağız. Onun için kademeli bir geçiş sağlayabiliriz. Şu anda önümüzde 8 aylık süremiz var. Bu sürede yşasanın tekrar üzerinde ngeçme imkanı bulacağız hem de sektörden gelen itirazları değerlendirme imkanımız olacak. 2007 Ocak’ına gelmeden bir kez daha bütün itirazları gözden geçireceğiz. atladığımız, göremediğimiz hususlar varsa, önerileri dikkate alacaız. Hiçbir dayatma içerisinde değiliz. Yeter ki sistemin kastettiği hedefe uygun olsun, popülist bir anlayışla olmasın. Bütün bunları yapalım. Bu yasalaşma sürecinde biz Genel Sağlık Sigortası’nda olsun, Emeklilik Sigortası’nda olsun gelen önerilerin yüzde 65’ini tasarıya monte ettik. Sosyal taraflardan gelen görüşler tasarıya yansıtılmıştır. Peşin hükümlülük yoktur. Ülkemizin geleceğine en iyi bir şekilde kurumsal bir yapıyı kazandırma arzusundayız.”