Genelkurmay ‘bröve’ tartismasina son noktayi koydu

ANKARA - Genelkurmay Baskanligi'ndan yapilan açiklamada, Türk Silahli Kuvvetleri'nde sembollerin standartlastirilmasi çalismasi yapildigi Kara Kuvvetleri Komutanligi'nin yeni sembolünün de bu çerçevede degistirildigi bildirildi.

Açiklamada söyle denildi:

“Türk Silahli Kuvvetleri’nde semboller 4.5 x 5.5 cm ebadinda olup, ait oldugu birligin özelliklerini ifade eden yildiz, rakam ve diger sekillerden olusmaktadir. Türk Silahli Kuvvetleri’nde birlik sembollerinin belli bir standarda kavusturulmasi çalismalari sürdürülmektedir. Genel olarak, alay, tugay, tümen birlik sembolleri kaldirilmis, kolordu ve daha üst seviye birlik sembolleri genel hatlarinda standart olacak sekilde belirlenmistir. Bu çalisma içinde, Kara Kuvvetleri Komutanligi birlik sembolü de yeniden düzenlenerek, geçen ay sonunda kullanilmaya baslanmistir.

Degistirilen Kara Kuvvetleri Komutanligi birlik sembolü; sadece Kara Kuvvetleri Karargahi’nda görevli askeri personel tarafindan takilan, üzerinde ok, namlu, yay, mizrak, tank, top ve benzeri gibi 15 ayri simge arasinda ayirt edilmesi güç olan küçük bir “Atatürk Kocatepe’de” simgesini ihtiva etmekteydi. Yeni sembolde, Kara Kuvvetleri Komutanligi’ni, Genelkurmay Baskanligi sembolünde de aynen yer alan, çapraz kiliç ve migfer temsil etmektedir. Diger kuvvet komutanliklari sembollerinde de, kuvvet özelliklerini yansitan simgeler yer almaktadir.

Ancak, gözlerden kaçan husus, Türk Silahli Kuvvetleri personelinin esasen beyninde ve davranislarinda yer alan Atamizin simgesel resminin, Türk Bayragi ile bütünlesik olarak her rütbedeki personelin kalbinin üstünde tasidigi, ayri ve özel bir rozette yer aldigi ve üniformanin ayrilmaz bir parçasi olarak bütün personelce tasindigidir.

Bu gerçekleri bilmeden yapilan haksiz elestirileri, Ulu Atamiza milletçe duydugumuz sevginin tezahürü olarak gördügümüzü kamuoyuna saygiyla duyururuz.”