Genelkurmay’dan hukuk vurgusu

Şemdinli olaylarıyla ilgili iddianamede Org. Büyükanıt'ın adının da geçmesi üzerine estirilmek istenen gerginlik havası, devletin zirvesinde sağlanan diyalogla önlendi.

Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın Şemdinli olaylarıyla ilgili iddianamesinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın adının da geçmesi üzerine estirilmek istenen gerginlik havası, devletin zirvesinde sağlanan diyalogla önlendi. Bazı gazetelerin “Org. Büyükanıt’a şok suçlama” başlığı altında verdikleri haberlerde, iddianameyi “Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanı olmasının önünü kesmeye yönelik bir planın parçası” olarak gösterme ve iddianamenin arkasında siyasi etki olduğu imasında bulundular. Ayrıca bazı TV kanallarına çıkan gazete yazarları da, “komutanların Genelkurmay karargahında toplandığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin muhtıra gibi bir bildiri yayınlayacağı” yolunda değerlendirmelerde bulundular.

BAYKAL KOROYA KATILDI

Bu değerlendirmelere CHP lideri Deniz Baykal da katıldı ve Şemdinli iddianamesinde Orgeneral Büyükanıt’ın adının yer almasını,”TSK’ya karşı darbe girişimi” olarak niteledi. Baykal, “Ne yazık ki şimdi Silahlı Kuvvetlere karşı bir darbe girişimi sözkonusu” sözleriyle, iddianamenin arkasında siyasi etki bulunduğu imasını yaptı. Ancak Baykal’ın, sözleri herhangi bir karşılık bulmadı.

ERDOĞAN-ÖZKÖK DİYALOĞU

Tartışmaların gündemi meşgul etmesi üzerine, 6 Mart’ta yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı’nın ardından, Başbakan Erdoğan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök’ü Başbakanlık’ta kabul etti. Özkök 70 dakika süren görüşmeden sonra açıklama yapmazken, Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, “Ordunun da yargının da yedeği yoktur. Onlar üzerinden yerli yersiz değerlendirmeler yapmak bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüktür. TSK’da kimin hangi göreve geleceği, kişilerden ayrı olarak daha önceden kurala bağlanmıştır” diyerek, “süreci” hatırlattı.

BAŞBAKAN SERT ÇIKTI

Başbakan Erdoğan ise tartışmalara noktayı, 7 Mart’ta koydu. AK Parti grubundaki konuşmasında, “Ordu ile hükümeti karşı karşıya getirme heveslilerini lanetlediğini” belirten Erdoğan, “TSK’ya darbe” yorumunu yapan Baykal’ı da “Türkiye’nin kurumları arasında bir çatışma var görüntüsü vererek kriz müteahhitliğine soyunmakla” suçladı. Herkesi itidalli davranmaya davet eden Erdoğan, “Kimse bu ülkenin değerli siyasetçileri, hakim ve savcıları ve komutanları üzerinden siyasi menfaat devşirmeye kalkmasın” dedi.

ÖZKÖK SEZER’E BİLGİ VERDİ

Erdoğan’ın konuşmasından hemen sonra Org. Özkök Çankaya Köşkü’ne çıkarak Cumhurbaşkanı Sezer’e bilgi verdi. Özkök Köşk’ten ayrıldığında bile bazı yorumlarda hala “TSK’nın sert açıklama yapacağı” iddiaları dile getiriliyordu. Genelkurmay açıklaması bir gün sonra geldi. Şemdinli iddianamesinin “generallerin yargılanmasıyla ilgisinin bulunmadığı” vurgulanan açıklamada, askere yönelik şikayetlerin askeri savcılara iletileceği ve yargılama iznini de komutanların vereceğine dair yasal süreç hatırlatılarak, “Van Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan henüz böyle bir duyurunun kendilerine ulaşmadığı, ulaştığında da inceleneceği” belirtildi.

HABER MERKEZİ / ANKARA
Başsavcılıktan şikayet gelmedi

Genelkurmay tarafından Şemdinli İddianamesi ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, kendilerine Van Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan henüz bir ihbar veya şikayetin intikal etmediği belirtilerek, “Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin iddianameyi kabul etmesinin, generallerin yargılanmasıyla ilişkisi bulunmamaktadır. Generallerle ilgili ihbar ve şikayetler Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Genelkurmay Başkanlığı’na gönderildiğinde konu incelenecek ve sonucu kamuoyuna sunulacaktır” denildi.