Genelkurmay’da Kuzey Irak hazırlığı

Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Irak'taki PKK varlığını sona erdirmek amacıyla çok seçenekli bir plan üzerinde çalışmaya başladı.

Kuzey Irak’a geniş çaplı bir kara harekatı için en az 50 bin askere ihtiyaç var. Geçtiğimiz mayıs ayından itibaren bölgeye gönderilen takviye birlikler ve Genelkurmay’ın sınırötesi operasyonu uzun zamandır gündemde tutmasından dolayı planların ana hatları hazırdı. Kesin şekil verilmesinin ardından hükümete sunulacak operasyon seçenekleri arasında birinci sırada sınırlı hava operasyonu yer alıyor.

Buna göre, Kandil Dağı ve Irak’taki PKK kamplarına havadan savaş uçaklarıyla operasyon yapılması öngörülüyor. Bir başka seçeneğe görede, 50 bine ulaşan iki kolorduya yakın büyüklükteki askeri birlik Kuzey Irak’a geçecek. Bu operasyon seçeneğinde İran’la koordineli olarak Kandil Dağı’nın tamamen kuşatılması öngörülüyor. Hükümetin isteğine göre teker teker veya aynı anda yürürlüğe konulabilecek olan seçeneklerde planlamalar askerlerin bölgede uzun süre kalmasına göre yapılıyor. Yaz aylarının başından itibaren bölgeye sevk edilen birliklerin nakliye edilmesiyle birlikte operasyonun gerçekleştirilmesi askeri açıdan sorun olarak değerlendirilmiyor.