George Bush endişeli

ABD Başkanı George Bush, Somali'deki gelişmeleri endişeyle izlediklerini ifade ederek, ülkenin bir terörist yuvası haline gelmemesi için girişmde bulunacaklarını söyledi.

Teksas eyaletinde Meksika sınırı yakındaki petrol tesisini ziyaret eden Bush, dünyanın bir yerinde istikrarsızlık meydana gelmesinin kendilerini endişelendirdiğini ifade ederek, “Somali’nin El Kaide’nin yuvası haline gelmesi, teröristlerin plan yaptıkları bir merkez olmasından endişe duyduklarını vurguladı.

Bölgedeki gelişmeleri dikkatle izlediklerini vurgulayan ABD Başkanı, Washington’a döndüğünde ülkedeki son gelişmelerle ilgili yeni stratejiler oluşturacaklarını söyledi.

Somali’nin başkenti Mogadişu’da İslami mahkemelere bağlı güçler, ABD destekli diktatörleri kentten atmayı başarmıştı.

Ülkede 15 yıldır süren iç savaşa son vermek için harekete geçen İslami mahkemelerin güç kazanmasından endişe eden ABD, şubat ayında mahkemelere karşı diktatör ittifakını silahlandırmıştı. Diktatörlere büyük çapta maddî destek ve istihabarat sağladığı öne sürülen ABD, hiçbir zaman bu iddiaları yalanlamadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack Salı günü yaptığı açıklamada ‘diktatörleri silahlandırarak Somali’yi istikrarsızlığa itmediklerini, fakat terörle savaşan Somali halkıyla birlikte çalıştıklarını’ ifade etti.