George Bush şaştı kaldı

Yüksek Amerikan Mahkemesinin, Guantanamo'daki olağanüstü mahkemeleri hükümsüz ilan etmesi, insan hakları örgütleri ve Avrupa Konseyince memnuniyetle karşılandı.

ABD’nin önde gelen insan hakları örgütü ACLU’nun başkanı Anthony Romero, ‘Bu karar, Beyaz Saray’ın alameti farikası haline gelen iktidar suistimalinin sonuna yaklaştığımızı gösteriyor’ dedi.

‘Bu karar, hukuk devletinin zaferidir’ diyen ACLU başkanı, ‘Yüksek Mahkeme, terörle mücadelede elinde açık çek bulunmayan iktidarın, ulusal hukuk sistemini ayaklar altına alamayacağını hatırlatmış oldu’ diye konuştu ve Bush’un verdiği sözü tutarak Guantanamo’yu kapaması gerektiğini söyledi.

Kısa adı CCR olan Anayasal Haklar Örgütü de ‘bu kararla oyunun bittiğini’ bildirdi. Örgüt yöneticisi Michael Ratner, ‘Başkan Bush artık hukuk maskesinin ardına gizlenemez. İnsanlara insanca muamele edilmeli. Hükümet yasaların üstüne çıkamaz…’ dedi.

Jimmy Carter Vakfı tarafından yapılan açıklamada da müttefiklerin Guantanamo meselesinden kaygı duyduğu hatırlatıldı ve bu kararın, ABD’nin uluslararası ilişkilerini iyileştirebileceği belirtildi.

Senato Savunma Komisyonu Başkanı John Warner, mahkeme kararının açıklanmasından sonra, Kongrenin artık ‘Guantanamo’daki teröristlerin yargılanmasına imkan verecek hukuki çerçeve’ hazırlanmasına öncelik vereceğini söyledi.

Savunma Bakanlığı ise hukukçuların kararı incelemekte olduklarını bildirmekle yetindi.

AVRUPA KONSEYİ

Bu arada, karar, Avrupa Konseyince memnuniyetle karşılandı.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Terry Davis imzasıyla yayınlanan açıklamada, mahkeme kararı ‘ikiyüzlülük ve yanlışlık kampanyasına karşı adaletin kazandığı zafer’ olarak tanımlandı.

Davis, ‘Amerikan hükümetinin insan hakları ve özgürlüklerine ihanetinin, Amerika’nın savunma gücünü zayıflattığını, düşmanlarını ise bilediğini’ belirtti.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Rene Van Der Linden de ‘Yüksek Mahkeme’nin üç yıl önce Guantanamo’daki uygulamaları kınayan AKPM ile aynı safta buluştuğunu’ söyledi.

Yüksek Mahkeme, Bush’un, Guantanomo’daki tutsakların özel askeri mahkemelerde savaş suçlarından yargılanması emrini vererek yetkisini aştığına hükmetmişti. Kararda, bunun Amerikan yasaları ve Cenevre sözleşmelerinin ihlali olduğu belirtilmişti.

Guantanamo’daki yüzlerce tutsaktan ancak 10’u hakkında dava açılmış, ancak bu davalar hazırlık aşamasından öte gidememişti.