Gerçeker reforma tepki gösterecek mi?

Yargıtay Başkanı Gerçeker: Düzenleme kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığına aykırı olmaması gerekir.

Gerçeker, tepki gösterip göstermeyeceklerine şu yanıtı verdi:

”ANAYASAMIZDA KUVVETLER AYRILIĞI İLKESİ, YARGI BAĞIMSIZLIĞI BENİMSENMİŞ. YAPILACAK DÜZENLEMELERİN BU İLKELERE AYKIRI OLMAMASI LAZIM”

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Anayasa değişikliği çalışmalarına ilişkin olarak, ”Anayasamızda kuvvetler ayrılığı ilkesi, yargı bağımsızlığı benimsenmiş. Yapılacak düzenlemelerin bu ilkelere aykırı olmaması lazım” dedi.

Gerçeker, Yargıtaya gelişinde gazetecilerin çalışmaları sürdürülen Anayasa değişikliği paketine ilişkin sorularını yanıtladı.

Konuyu değerlendireceklerini, şu anda bir şey söylemek istemediğini belirten Gerçeker, ”Zaten söylediklerimiz belli. Görüşlerimiz ortada. Ona göre yine arkadaşlarla toplanır, değerlendirme yaparız” dedi.

Bir gazetecinin ”Ortak mutabakat için yapılan görüşmelere rağmen geri adım atılmadığı görülüyor” sözleri üzerine Gerçeker, ”Bundan sonrası siyasetçilerin bileceği iş. Biz görüşümüzü, düşüncelerimizi söylüyoruz. Anayasamızda kuvvetler ayrılığı ilkesi, yargı bağımsızlığı benimsenmiş. Yapılacak düzenlemelerin bu ilkelere aykırı olmaması lazım” diye konuştu.
Anayasa paketinin ayrıntılarına ilişkin sorulara karşılık Gerçeker, tasarının kendilerine gelmediğini ifade ederek, ”Belki bize de gönderirler veya netleştikten sonra ayrıca bir değerlendirme yaparız” dedi.

Hasan Gerçeker, değerlendirme yapmak için Başkanlar Kurulunu toplayıp toplamayacağı sorusuna, ”Tabii bizim yetkili kurullarımız var. Orada arkadaşlarla görüşürüz. Benim söylediklerim hep kurumsal görüşlerimiz. Arkadaşlarla değerlendiriyoruz” yanıtını verdi.

-”YASALAŞTIKTAN SONRA ONA KARŞI TEPKİ GÖSTERMEK DİYE BİR ŞEY OLMAZ. ELEŞTİRİRSİNİZ AMA MUTLAKA UYMAK ZORUNDASINIZ, NE GEREKİYORSA ONU YAPMAK ZORUNDASINIZ”

”Paketin bu şekilde çıkması durumunda tepkiniz ne olur?” sorusu üzerine de Gerçeker, ”Tepki olacak bir şey yok. Sonuçta yasamanın kendi iradesidir. Yasalaştıktan sonra ona karşı tepki göstermek diye bir şey olmaz. Eleştirirsiniz ama mutlaka uymak zorundasınız, ne gerekiyorsa onu yapmak zorundasınız” dedi.