Gerçekten depremi önceden seziyor mu?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, 'Depremi önceden tahmin ettiği belirtilen erken uyarı sistemi, TÜBİTAK tarafından test edilecek' dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Prof. Dr. Ahmet Ercan ve Azeri Bilim adamı Prof. Dr. Kerim Kerimov tarafından “depremi 4-5 saat önceden tahmin ettiği” gerekçesiyle önerilen erken uyarı sisteminin, TÜBİTAK tarafından test edileceğini söyledi. Topbaş, testin sonucunun olumlu olması halinde sistemi İstanbul’da kullanacaklarını açıkladı.
İBB Başkanı Kadir Topbaş, 2007 yılı mali bütçesinin oylandığı Meclis Toplantısı’na katıldı. Toplantıda uzun bir konuşma yapan Topbaş, verilen aranın ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bir basın mensubunun Prof. Dr. Ahmet Ercan ve Azeri Bilim adamı Kerim Kerimov’un Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na sunulan projesiyle ilgili soru sordu. Dün Afet Koordinasyon Merkezi’nde bir toplantı yapıldığını ve öneri sunulduğunu dile getiren Topbaş, projenin bilimsel olarak test edilmeden bir şey söylemenin doğru olmadığını söyledi.

Depremi 4-5 saat önceden tahmin eden bir cihazın olmasının dünya için, özellikle deprem hattında bulunan bölgeler için çok önemli olacağını belirten Topbaş, temkinli konuştu. Topbaş, “4-5 saat önceden tespit varsa bu dünya için çok önemli. Dün AKOM’a bir proje sunmuşlar. Tabi bu konu TÜBİTAK tarafından araştırılacak. Daha sonra bir beyanda bulunmak daha doğru olur.” dedi.

Şimdiye kadar kendi uyguladığı yöntemlerle depremi saatler öncesinden tahmin ettiğini söyleyen birçok kişinin başvuruda bulunduğunu kaydeden Topbaş, “Eğer gerçekten bir ön tespit varsa, bu 4-5 saat değil yarım saat hatta 10 dakika bile olsa çok önemlidir. Bu deprem riski taşıyan bölgeler için çok önemlidir. Ancak alalım dememiz için TÜBİTAK’ın bu konuda rapor vermesi lazım.” dedi.

Projenin kabul görmesi halinde uygulamaya geçilmesinin ne kadar zaman alacağının sorulması üzerine ise Topbaş, henüz bir zaman belirtilmesinin yanlış olacağını belirterek, bilimsel olarak uygun görülmesi halinde İstanbul’a bu yöntemi uygulayacaklarını sözlerine ekledi.