‘Gerçekyüz’ operasyonunda 7 kişilik çete çökertildi

Konya'da marketlere girerek iş yeri sahibini demir çubukla etkisiz hale getirip, gasp eden 7 kişilik maskeli çete çökertildi.

Gözaltına alınan 7 şüpheli, adliyeye sevkedildi.
Edinilen bilgiye göre, Konya merkezinde bazı merketlere giren maskeli kişilerin market sahibini demir çubukla darp edip, silah zoruyla paralarını alıp kayıplara karışması polisi harekete geçirdi. Market sahibiyle boğuşması sırasında maskesi açılan bir gasp failinin robot resmi, market sahibinin verdiği bilgiler doğrultusunda çizildi. Robot resmi çıkarılan gasp zanlısının kimlik bilgilerine ulaşan polis, şahsı ve bağlantılı olduğu çetenin diğer üyelerini tespit etti. Değişik illerde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen ‘Gerçekyüz’ Operasyonu’nda, H. G. (35), M. G. (37), B. S. (34) ve S. Y. (35) isimli şüpheliler yakalandı. Ayrıca operasyon kapsamında aynı gasp çetesine mensup olduğu iddia edilen, boş çek çalarak piyasaya sürdüğü iddia edilen A. P. (43), R. D.(35) ve R. A. (37) isimli şahıslar gözaltına alındı. Düzenlenen ‘Gerçekyüz’ Operasyonu’nda yakalan 7 şahıs sabah saatlerinde adliyeye sevkedilerek nöbetçi mahkemeye çıkarıldı.

Yakalanan şahısların ev iş yeri ve üzerlerinde yapılan aramada; gasp olayında kullanılan 1 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet demir su borusu, 1 adet kar maskesi, 1 adet bere, gaspedilen 1 adet tabanca, 2 adet boş, 1 adet doldurulmuş çek koçanı ve tabancalara ait çok sayşıda fişek ele geçirildi.

Yakalanan şüphelilerin, yaptıkları gasplarda ruhsatsız tabanca ve demir sopayı kullanarak bir çok market sahibini darp etikleri öğrenildi. Şüphelilerin, sigara alma bahanesiyle girdikleri merketlerin sahiplerine ilk önce sopayla kafalarına vurup, daha sonra kasadaki paraları istedeği öğrenildi. Planlı olarak gasplarını gerçekleştiren şahıslar, gözüne kestirdiği market sahilerini ve esnafları uzun bir süre takip ettikten sonra, tenha bir zamanda soygunlarını gerçekleştirdikleri belirtildi. Yine aynı şüpheliler, gasp maksadıyla girdikleri bir iş yerinde, şüphelilerden birinin önceden iş yerinin d?şındaki sigortayı gevşeterek ışıkların sönmesini sağladığı, iş yeri sahibi ‘ışıklar neden söndü’ düşüncesiyle dışarı çıktığında ise şüphelilerin maskeli olarak iş yerine girdikleri ve iş yeri sahibini demir çubukla darpettikleri öğrenildi. Bütün gasplarını maskeli olarak gerçekleştiren ve geride hiç bir iz bırakmayan gasp çetesinin, boğuşma sırasında gasp zanlısının yüzünün tespit edilmesi sayesinde çökertildiği bildirildi.