Gereksiz panik tavuk üretimine darbe vurdu

Türkiye'nin tavuk etinde ihracatçı durumda iken kuş gribinde oluşturulan gereksiz panik nedeni ile Akdeniz bölgesinde üretimin yüzde 70 düştüğünü açıklandı.

Birlik merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen Cansev, Türkiye’nin mutlaka kendi ihtiyacı olan tavuk eti ve yumurtasının üretimini yapması gerektiğine dikkat çekti. Bu hastalığın etkeninin bir virüs olup A-B-C gibi tiplerden oluştuğunu belirten Cansev, “C tipi H5N1 virüsü insanlarda gribal enfeksiyon oluşturmakta, zamanında teşhis ve tedavisi yapılmayıp önemsenmediğinde ve geç kalındığında ölüme yolaçmaktadır. Aslında hastalık etkeni tavuklarda birinci derecede tedavisi imkansız ani ve çok kısa zaman sürecinde birkaç saat, birkaç gün içerisinde kitle ölümleri oluşturmaktadır. Fakat hastalık ve etkeni medya tarafından, insanlarda veba hastalığı şeklinde milletimize duyurulmakta, dünyada 5 milyon ile 150 milyon insan ölümü beklenilmekte, dalga dalga yurdumuza hastalık yayılmakta gibi benzer yayınlarıyla halkımızda korku ve panik oluşturmaktadırlar” dedi.
Kuş gribinin hastalık ve etkeni olan virüsün, kanatlılar içerisinde tavukların ani ve kısa sürede toplu ölümlerini oluşturan tavuk vebası hastalığı olarak isimlendirildiğini kaydeden Cansev, “Bu yanıltıcı, abartılı haberlerin medyada yayınlanması neticesinde tavukçuluk sektörü çok büyük ekonomik sıkıntıya sokulmuştur. Bu hastalık evvelki yıllarda da dünyada ve yurdumuzda zaman zaman görüldü. 10 yıllık süreçte dünyada toplam 84 kişi öldü, bunun 4’ü de yurdumuzdandır. Dünyada AIDS hastalığından sadece bir saatte 150 çocuk öldüğü ve yılda binlerce yetişkin insanın AIDS’den öldüğü yine dünyada yılda 150 bin insan normal gribal enfeksiyondan öldüğü, yurdumuzda bu kurban bayramı tatili sürecinde 109 kişini trafik kazasında ölümü, 170 kişinin yaralanması gündemde değilken hayvanlardan insanlara geçen, zoonoz hastalıkları sıralamasında 20. sıraya dahi giremeyen kuş gribi ülkemizde son günlerde en önemli gündem konusu haline getirilmiştir. Çağın ölümcül insan vebası hastalığı gibi medya tarafından tanım yapılarak,ülkemiz ve dünyada 5 ila 150 milyon insan ölümünün beklentisi içinde adeta kıyamet senaryoları yazılması ve anlatımlarıyla 4 ay önce ihracat konumunda olan tavukçuluk sektöründeki üreticilerimiz ve entegre tavukçuluk işletmeleri büyük ekonomik zararlara uğratılmakta sektör yok edilmeye çalışılmaktadır” diye konuştu.
Hiçbir entegre tavukçuluk işletmesinde ve tavuk çiftliklerinde hastalık görülmediğe dikkat çeken Cansev, sanki entegre işletmelerde tavuk çiftliklerinde hastalık görülmüş, tavuklarda, bakıcılarda veteriner hekimlerde ölümler oluşmuş gibi işletmeler ve üreticilerin teori, varsayım, kıyamet senaryolarıyla zarara uğratıldığına dikkat çekti. Üretimlerin yüzde 70 düştüğünü dile getiren Cansev, satış fiyatları üretim maliyetinin yarısına yapıldığını halkın korku ve panik içerisinde bırakıldığı görüşünü savundu. Cansev, şöyle dedi:
“Deprem senaryoları gibi hastalık senaryolarıyla da halkımızda korku ve panik oluşturulmaya çalışılıyor. Devletin ilgili birimleri, ayrıca Tarım ve Sağlık bakanlıkları ciddi ve gerçek bilgilerle medyanın haber yapmasını sağlamalıdır. Mersin tavuk yetiştiricileri birliği olarak bölgemiz merkez ve 9 ilçemiz ve yine ülkemizdeki entegre tavukçuluk işletmelerinde hastalık görülmemekte olup halkımızın markalı tavuk eti ve yumurtasını güven içinde tüketmesinde hiçbir sakınca yoktur. Entegre tavukçuluk İşletmelerinde ve tavuk çiftliklerinde gerekli koruyucu tedbirler ve kontroller yasal bir disiplinle ve özenle yapılmaktadır. Evlerde mutfak hijyeninin( pişirme 80’C da) uygulanmasıyla gerekli tedbirler zaten alınmış olunmakta.”