Gerets futbolcularına destek çıktı

Galatasaray Teknik Direktörü Eric Gerets, futbolcularının düzenlemiş olduğu idman boykotunun yerinde olduğunu belirterek, ”Onlara verilen sözler tutulmadı ve büyük hayal kırıklıkları yaşadılar” dedi.

İdmana katılmamalarının nedeni budur. Genç oyuncular bu toplantıda yer almayacakları için ben de sabah onlarla bir çalışma yaptım. Daha sonra oyuncular öğle saatlerinde aldıkları kararla antrenman yapmak istediklerini bildirdiler ben de oldukça mutlu oldum” dedi.

– ”OYUNCULARA ANTRENMANA GEREK YOK DEDİM” –

Bu sabah tesislerde yapacakları çalışmayı da iptal ettiğini kaydeden Gerets, ”Bu sabah oyuncularımın yüz ifadeleri ve ruh hallerine baktım ve antrenman yapmanın doğru olmayacağına karar verdim. Onlara gidin bugün antrenman yapmaya gerek yok dedim. Oyuncularım şu anda büyük hayal kırıklığı yaşıyorlar. Çünkü kulüpte çok şeyler değişmeye başladı. Futbolcularıma verilen sözler yerine getirilmedi. Onlarda antrenmana çıkmayarak tepkilerini dile getirdiler. İşlerine iyi yapan insanlara ben antrenör olarak ne diyeceğimi bilemezdim” diye konuştu.

Gerets, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bana göre aylardır işlerini çok iyi yapan futbolcularım haklarını alamadılar. Ancak onlar benden taraftarlara şu mesajı iletmemi söylediler. ”Gaziantepspor maçına kadar kafamızdaki herşeyi sileceğiz ve maça hazırlanacağız. Üç puan almak için elimizden geleni yapacağız. Ortaya koyduğumuz protesto ise en kısa zamanda bize karşı yapılanların son verilmesi içindir.”

– ”GALATASARAY İÇİN YARDIM KAMPANYASI BAŞLATILMALI” –

Teknik Direktör Eric Gerets, yardımcı antrenörleri ve kendisinin çalışma arzusundan hiçbir şey kaybetmediklerini belirterek, ”Ekonomik nedenlerden dolayı da bu arzumuz kesinlikle azalmaz. Mücadelemizi sürdüreceğiz. Gitmek gibi kesinlikle bir düşüncem yok. Ben bulunduğum yere gelmek için çok uğraştım mücadele ettim. Burada çok rahat çalışıyorum ancak desteğe ihtiyacım var. Bizim gibi oyuncularımızında hakedişlerini almaları gerekiyor” diye konuştu.

Galatasaray Kulübü’nün içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıyı aşabilmesi yardım kampanyası başlatılması gerektiğini kaydeden Gerets, ”Ben şimdi yardım çağrısında bulunmak istiyorum” diyerek şöyle konuştu:”Türkiye’de büyük bir geçmişi olan kulübün ayakta kalması için yardım yapılması gerekiyor. Şu andaki kampanyayı başlatanları tebrik ediyorum. Dünyanın her tarafında seveni bulunan kulüp için herkes yardımda bulunabilir. Benim kendi ülkemde Belçika’da bile birçok kişi Galatasaray’ı seviyor. Böylesine büyük bir kulüp için mutlaka çıkar yol bulunur. Yardım kampanyasına hem Türkiye’de hem de dünyada birçok kişinin destek olacağını düşünüyorum. Herkes yardım eder. Ancak şu anda toplanan paralarını nereye harcanağı da önemli. Bizim bu konuda hiçbir bilgimiz bulunmuyor. Toplanan paralar kulübün borçlarına mı gidecek bize mi gelecek bir bilgimiz yok” diye konuştu.

Bir basın mensubunun mart ayındaki kongreye kadar ”Bu yönetimin futbolculara bir ödeme yapacağı yok” şeklindeki sorusuna Gerets, ”Ben yanılacağınızı ümit ediyorum. Umarım en kısa süre içinde ödemeler yapılır” diye cevap verdi.

– ”BAZI FUTBOLCULARIN PARA ALDIĞINI SONRADAN ÖĞRENDİM” –

Sarı-kırmızılı futbolcuların bazılarının para aldığını sonradan öğrendiğini itiraf eden Belçikalı Teknik Adam, ”Ben bu olayı çok sonradan öğrendim takım içinde bazı yabancılar paralarını almış. Ben onlara antrenmanda siz para aldınız mı almadınız mı diye sormadım. Herkes kendi geçimini sağlamak zorunda. Birinin alıp diğerinin almaması kötü bir olay. Dayanışmanın olması gerekiyor. Takım içindeki iç huzurun bozulmaması için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Futbolcuların para alamadıkları için idmanı boykot ettiklerini ve kendisinin de onlar birlikte hareket mi edeceği şeklindeki bir soruya Gerets, ”Oyuncularım hata yaptıkları zaman ben onları uyarırım. Bu olay oyuncularımın boşu boşuna görmüş oldukları kırmızı kart gibi değil. Ben oyuncularımın haklı olduğunu düşünüyorum. Benim buradaki duruşum ne futbolculardan yanayım ne de yönetimden yana. Ben arada köprü vazifesi görüyorum. Ancak oyuncularımın tepkisi ne kadar sürece bunu bilmiyorum” diye konuştu.

– ”BAŞKANIN ARAYIP GÖRÜŞMESİNİ BEKLİYORUM” –

Yaşanan bu kadar olaydan sonra Başkan Özhan Canaydın ile bir görüşmesinin olup olmadığı şeklindeki bir soruya da Gerets, ”Başkanın beni arayıp benimle görüşeceğini bekliyorum” diye cevap verdi.

Profesyonel yaşamında Galatasaray’da yaşadığı 6 aylık süreci 15 yıllık hayatında yaşamadığını kaydeden Gerets, ”Burada 6 ayda yaşadıklarımı 15 yıllık kariyerimde yaşamadım. Ancak Galatasaray’ı tercih etme kararımdan dolayı da oldukça mutluyum. Şu anda gerçekten önemli bir mücadele veriyoruz. Sezonu en iyi yerde tamamlamak istiyoruz Türkiye’de bulunduğum süre içinde çok şeyler öğrendim” diye konuştu.

Sezon sonunda bunca yaşanan sorunlardan sonra Galatasaray’da kalıp kalmayacağı şeklindeki bir soruya da Gerets, ”Bu konuda herhangi bir bilgi veremem” yanıtını verdi.

Gerets, Kamerun Milli Takımı ile Afrika Kupası’nda mücadele eden Song ve Saidou’nun bu hafta sonuna kadar gelmelerini beklemediğini sözlerine ekledi.