Geri dönüşüm projesi okullarda ders olacak

Geri dönüşümü mümkün olan atıkların ayrı bir yerde toplanarak ekonomiye tekrar kazandırılmasıyla alakalı yasal düzenlemelerin yapılmasının ardından belediyeler çalışmalarını artırdı.

Öğretmenlerin bu konuda eğitildiğini anlatan Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Sivritaş, eğitim programlarının bu doğrultuda hazırlandığını ve geri dönüşüm projesinin ekonomiye katkısının ilköğretim ve lisedeki okullarda anlatılacağını kaydetti.

Geri dönüşüm projesinin hem çevre açısından hem de ülke ekonomisine getireceği kazanç ele alındığında çok ciddi bir proje olduğuna dikkat çeken Sivritaş, “Bu tür projelere okullarda öğrencilere anlatılarak başlanırsa başarı oranı daha fazla olur. Çünkü bu ülkenin geleceği gençlerdir. Öğrencilere okullarda atıkların zararı ve düzenli olarak ayrıştırıldığı taktirde ne gibi faydaları olacağı anlatılacaktır” diye konuştu.

Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız, yaklaşık 350 bin YTL harcama yaparak 400 adet geri dönüşüm kutusu ve bir adette kutulardaki atıkları toplayıcı araç alındığına değinen Yıldız, “Geri dönüşüm kutularını ilçe genelindeki okullarımızın önüne ve şehir merkezinde belli başlı noktalara koyduk. Öğretmenlerimizin vereceği eğitimin ardından projenin başarılı bir şekilde sürdürüleceğine inanıyoruz” dedi.

8 yıl önce Sivas Caddesi’nde böyle bir proje başlattıklarını ve kısmen başarılı olduklarını anlatan Yıldız, “Şimdi yeni bir proje başlattık çok geniş kapsamlı olacak. Kocasinan ilçesinde başladı önümüzdeki günlerde şehir geneline yayılacak bir proje. Bu bakımdan sadece öğrencilerimizin değil vatandaşlarımızın da duyarlı olmasını istiyor ve atıkların ayrıştırılması konusunda onlarda üzerlerine düşeni yapmalıdır” açıklamasında bulundu.

Proje için 350 bin YTL harcama yaptıklarına dikkat çeken Yıldız, bir yıl geri dönüşüm kutularından 1 milyon YTL gibi bir gelir beklediklerini söyledi. Geri dönüşüm projesi için ayrıca film CD’leri hazırlandı. Bu film CD’lerinin okullara dağıtılarak öğrencilere izlettirileceği ifade edildi.

Tanıtım filminde Kayserispor ile Kayseri Erciyesspor’un teknik Direktörleri ve futbolcuları da katıldı. Kayserispor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Kayseri Erciyesspor Teknik Direktörü Mustafa Uğur Erciyesspor Menajer yardımcısı Seyit İçgül, Kayserispor oyuncuları Gökhan Ünal, Bülent Bölükbaşı, Mehmet Topuz, Samuel Jhonson ve Kayseri Erciyesspor oyuncuların dan da Timuçin Beyazıt, Ali Akdeniz, Victor Agali, Serge Die’nin katıldığı tanıtım CD’sinde atıkların geri dönüşümünde hem ülke ekonomisine hem de çevreye olan faydasına değinildi.