Geri sayım başladı

Piyasalar ABD Merkez Bankası'nın (FED) bu akşam yapacağı faiz toplantısına odaklandı.

Analistler, FED’den faiz indirimi gelmesine kesin gözüyle bakarken, asıl tartışma bu indirimin ne kadar olacağı üzerinde yoğunlaşıyor.

ABD’den gelen veriler ve FED yetkililerin açıklamaları, faiz indirimini neredeyse mutlak hale getirdi. Piyasada işlem yapan yatırımcılar, uzmanlar ve analistlerin tamamına yakını, Bernanke başkanlığında FED komitesinin faiz indireceğine inanıyor. Ancak önceki hafta yarım puanlık indirime dönen beklentiler, son birkaç günde gelen verilerin ardından biraz zayıfladı.

ABD’de FED’in yarım puanlık indirim yapma beklentisi bir hafta önce yüzde 65 seviyesinde iken, şimdilerde yüzde 40 seviyesine geriledi. Çeyrek puanlık indirim beklentisi de yüzde 60 sınırına yaklaştı.

FED’in gösterge faizi yüzde 4.50 seviyesinde bulunuyor. FED, yazın yaşanan ve sorunlu mortgage kredilerinden kaynaklanan krizin ardınadan piyasadaki yaraları sarmak için faizlere sarılmış ve son iki toplantıda toplam 0.75 puanlık bir indirim yapmıştı.

FAİZ İNDİRİMLERİ DEVAM EDER

Öte yandan uzmanlar, FED’in faiz indiriminin bu ayla sınırlı kalmayacağını ve önümüzdeki yıl da devam edeceğini düşünüyor. Özellikle kredi krizinin etkilerinin süreceğine ve ABD ekonomisinin zor bir yıl geçireceğine ilişkin beklentiler faiz indirimine yönelik tahminleri canlı tutuyor.

Citigroup’un Başekonomisti Lewis Alexander, FED’in gayrimenkul piyasasına yardım etmek için 2008 Haziran’a kadar 1 puanlık bir indirim yapacağını söyledi. Citigroup’a geçmeden önce FED’de çalışan Alexander, FED’in salı günkü toplantıda çeyrek puan, 2008 ilk çeyrekte 0.50 puan, ikinci çeyrekte ise 0.25 puan indirim yapmasını beklediklerini ifade etti.