GESİAD Başkanı Zenginer: Dershaneleri kapatmak teşebbüs hürriyeti ile çelişiyor

Gebze Sanayici ve İşadamları Derneği (GESİAD) Başkanı Mehmet Zenginer, dershaneleri kapatma girişiminin anayasa teminatı altındaki teşebbüs hürriyeti ile çeliştiğini söyledi.

Gebze Sanayici ve İşadamları Derneği (GESİAD) Başkanı Mehmet Zenginer, dershaneleri kapatma girişiminin anayasa teminatı altındaki teşebbüs hürriyeti ile çeliştiğini söyledi. Dershanelerin ihtiyaçtan doğduğunu ve bu ihtiyacın bitmeyeceğini belirten GESIAD Başkanı Zenginer, “Öncelikle dershaneleri ihtiyaç haline getiren sebepler ortadan kaldırılmadan kapatılması eğitim sistemine çok ciddi darbe vuracaktır. ‘Okullar varken paralel eğitim olması hoş değil’ dense de bunun sebeplerini doğuran ihtiyaçları ortadan kaldırmak gerek. Hayatın ve ekonominin en temel olgusu olan arz-talep meselesi olarak algılanmalıdır. Bütün bunlar dikkate alınarak bir çalışma yapılmalıdır” önerisinde bulundu.

    Anayasa’nın 48. maddesinde ‘Herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetlerine sahiptir. Özel teşebbüsler kurmak serbesttir.’ ifadesine dikkatleri çeken Başkan Zenginer, “Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik hukuk devleti ilkesinin altını dolduran hürriyetlerden biri olan teşebbüs hürriyetinin Meclis marifeti ile de olsa gasp edilmesi, kısıtlanması kabul edilemez. Bu açıdan Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershaneleri kapatmak üzere hazırladığı kanun taslağı, Anayasa’nın 48. maddesi ile devletin temel amaç ve görevlerini tanımlayan 5. maddesine aykırıdır. Kanunlar Anayasa’ya aykırılık teşkil edemeyeceğine göre MEB’in gece yarısı girişimini TBMM onaylarsa, hukuk devleti ilkesi ağır yara alacaktır. Hal böyle iken iş dünyasındaki derin sessizliği izah etmek zor.” dedi.