Geyikler marulla besleniyor

Ağır kış şartları nedeniyle doğal yiyecek bulamadıkları için fenni yem ile beslenen Bursa Milli Parkt'aki geyiklere turizm bölgesi Uludağ'daki otellerden de destek geldi.

Ağır kış şartları koruma altındaki hayvanların yaşamını olumsuz yönde etkiliyor. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Uludağ’ın eteklerindeki 10 bin dönümlük Milli Parkta koruma altında tutulan 54 Geyik, ağır kış şartları yüzünden yiyecek bulmakta zorlanınca fenni palet yem, marul ve lahana ile beslenmeye başladı.

Geyiklerin beslenmesini Çevre ve Orman İl Müdürlüğü Doğal hayatı Koruma Müdürlüğü’nün yanısıra Uludağ’daki otellerde destek veriyor. Çevre ve Orman İl Müdürlüğü Doğal Hayatı Koruma Müdürlüğü, koruma altında tutulan 54 geyiği, kış aylarında parkta doğal yiyecek bulunamadığı için günlük 250 kilo civarında fenni palet yem veriyor. Tahtadan yapılmış yemliklere bırakılan fenni palet yemler, soğuk havada doğal yiyecek bulamayan geyikler tarafından büyük ilgi görüyor. 4 ay boyunca fenni yem ile beslenmeye çalışan geyiklere Uludağ’daki turistik oteller ise artık marul ve lahanaları göndererek doğal sebze ihtiyacını gidermeye çalışıyor. Uludağ’daki 18 turistik otel, birgün önceden artan marul ve lahana gibi sebzeleri milli parka gönderiyor. Günlük 50 ila 75 kilogram arasında gelen artık marul ve sebzeler, aynı gün öğle yemeğinde geyiklere veriliyor. Fenni palet yemin üzerine bırakılan marul ve sebzelerle azda olsa geyiklere doğal gıda imkanı sunuluyor.

İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğal Hayatı Koruma biriminde görevli Doğa Hayatı Uzmanı Veteriner Hekim Özgür Kollu, 10 bin dönüm arazi üzerinde kurulu olan Milli Park’ta 54 geyiğin koruma altında tutulduğunu söyledi. Önceki yıllarda bu sayının 70 civarında olduğunu kaydeden Veteriner Kollu, şimdiye kadar 16 geyiği farklı üniversitelere gönderildiğini ifade etti.

Ağır kış şartları sebebiyle geyikleri beslemenin zor olduğuna dikkat çeken Kollu, “Geyikler, doğal yiyecek bulamıyor. Geyiklerin beslenme ihtiyacını günlük olarak verdiğimiz 250 kilogram civarındaki fenni palet yem ile temin ediyoruz. Ayrıca, Uludağ’daki turistik oteller, artan marul ve lahana gibi sebzelerini günlük olarak park görevlilerimize gönderiyor. Bu sebzeleri yem ile birlikte geyiklere veriyoruz. Böylelikle geyiklerin azda olsa doğal yiyecek ihtiyacını gidermeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Uludağ’daki Ağaoğlu otelinin sahibi Ali Ağaoğlu, geyiklere kendi çaplarında destek çıkmaya çalıştıklarını dikkat çekerek “Günlük olarak otelimizde bazı sebzeler artıyor. Bunları ortak bir yerde topluyoruz. Daha sonrada bunları şehir merkezine inen araçlarla milli parka gönderiyoruz.” dedi.

Öte yandan, Uludağ’dan gidip gelen vatandaşlar, geyiklerin yemek sırasında toplu halde biraraya gelmesini fırsat bilerek araçlarından inip onlarla fotoğraf çektirmeye çalışıyor. İçeriye girilmesine izin verilmediği için tel örgülerin önünden geçen vatandaşlar, arkalarına geyikleri alarak fotoğraf çektiriyor.