Gezici Avrupa Filmleri Festivali basliyor

IZMIR - Izmir Büyüksehir Belediyesi ve Izmir Sanat'in evsahipligi yaptigi Gezici Avrupa Filmleri Festivali, 25 Kasim'da baslayacak.

Festivalin gösterimleri Izmir Sanat’ta gerçeklesecek. Festivalde bu yil, 26 Avrupa ülkesinden 24 uzun ve 67 kisa metrajli film yer aliyor.

Programda Avrupa’dan birçogu 2005 yapimi yeni filmlerin gösterilecegi Avrupa Avrupa ve kisa Iyidir – Avrupa Panoramasi, Umuda Yolculuk, Göç ve Insan Kaçakçiligi, Italyan senaryo yazari Tonino Guerra’nin filmlerinin yer alacagi Sinemanin Sairi adli toplu gösterim ile Anarsisizm ve Sinema adli bölümler yer alacak.

Geçen yil yeni bir bölüm olusturularak çocuklara yönelik gösterimleri de kapsamina alan festival, karsilastigi yogun ilgi sebebiyle bu yil da, Heikki Prepula Toplu Gösterimi ve Folimega Canlandirma Stüdyosu Toplu Gösterimi’nde olusan Çocuk Filmleri ile 6-12 yas arasi çocuklari sinemalara davet ediyor. Her sehirde belediyelerin katkilariyla çocuklara ücretsiz olarak gösterilecek filmlere, Hiroshima Canlandirma Film Festivali Baskani Sayoka Kinoshita, canlandirma atölyeleriyle eslik edecek.

Festivalde Ertem Egilmez’in yönettigi Münir Özkul ve Tarik Akan’in basrollerini paylastigi, çevrildigi 1975 yilinda gise rekorlari kiran Hababam Sinifi 30 yil sonra yeni kopyasiyla izleyicilere sunuluyor. Sinemaseverlerin biletlerini Biletix’in yani sira gösterimlerin gerçeklesecegi Izmir Sanat’tan da temin edebilecekleri bildirildi.