Gezici Film Festivali galayla basliyor

BURSA - Bursa Büyüksehir Belediyesi'nin düzenledigi ve bu yil 11'si gerçeklestirilen "Gezici Film Festivali", 18 Kasim 2005 Cuma günü saat 20.30'da gösterime sunulacak "Babam ve Oglum" adli filmin galasi ile basliyor.

Türk Sinemasi’na damgasina vuracak “Babam ve Oglum” adli filmin galasinin Bursa’da yapilmasindan dolayi büyük bir mutluluk duydugunu söyleyen Bursa Büyüksehir Belediye Baskani Hikmet Sahin, bu yil 11. gerçeklestirilen Gezici Film Festivali’ne tüm Bursalilari davet etti. Gezici Film Festivali’ni bu yil daha genis bir kapsamda gerçeklestirdiklerini belirten Sahin, “Festival kapsaminda yerli ve yabanci pek çok sanatçiyi Bursa’da agirlamaktan büyük bir mutluluk duyacagiz” seklinde konustu. Festivalde bu yil, “Umuda Yolculuk: Göç ve Insan Kaçakçiligi”, Italyan senaryo yazari Tonino Guerra’nin filmlerinin yer alacagi “Sinemanin Sairi” adli toplu gösterim ile “Anarsizm ve Sinema” adli bölümler yer alacak. Göç Filmleri, Uluslararasi Göç Örgütü’nün (IOM) katkilariyla gerçeklestirilecek ve Isviçre’li yönetmen Xavier Coller’in 1991 yilinda “En Iyi Yabanci Film” dalinda Oscar alan, basrollerini Türk oyuncularin paylastigi “Umuda Yolculuk” adli uzun metrajli filmi disinda 7 adet kisa film içerecek. Bu bölümün amaci ise göç olgusu ve insan kaçakçiligi konularinda sinema izleyicilerinin dikkatini çekmek.

“Sinema ve Anarsizm” bölümünde, anarsiyi ve topluma yansimalarini konu edinen uzun metrajli filmler arasinda usta yönetmen Jean-Luc Godard’in “Haftasonu” adli filmi, bir baska Fransiz sinemaci Jean Vigo’nun yönettigi “Hal ve Gidis Sifir”, Ingiltere’den Lindsay Anderson’un “Eger…” Italyan yönetmen Guiliano Montaldo’dan “Sacco ve Vanzetti” adli yapimi ve bir baska usta Fransiz yönetmen Robert Bresson’un “Mouchette” adli filmi yer alacak. Bu bölümde ayrica Man Ray’in “Emak Bakia” adli filmi, Jean Vigo’nun yönettigi “Nice Üzerine”, Rene Clair’in yönettigi “Perde Arasi” ve Claude Miller’in “Siradan Bir Iskence” adli çalismalari gösterilecek.

Gezici Festival’de geçen yil baslayan ve yogun ilgi çeken “Çocuk Filmleri” bu yil da sürüyor. Fin yönetmen Heikki Prepula’nin filmlerinin yer alacagi bu bölümdeki filmler, TKM’de erken saatlerde gösterime sunulacak. Hiroshima Canlandirma Film Festivali Baskani Sayoko Kinoshita çocuklara yönelik workshoplar ile bu bölüme eslik edecek.

Bu yil Canlandirma Sinemasi bölümünde ise sinemaseverlerin daha çok “Tavuklar Firarda” adli filmden hatirlayacaklari, canlandirma sinemasinin en önemli isimlerinden biri olan Peter Lord’un yönettigi filmler ve Peter Lord’un Gezici Festival için seçtigi filmlerden olusan bir toplu gösterim yer alacak.

Gezici Festival’in bir baska süprizi ise, “Hababam Sinifi” oldu. 1975 yilinda Ertem Egilmez’in yönettigi, Münir Özkul ve Tarik Akan’in basrollerini paylastigi ve gerek müzigi, gerek konusu ve gerekse oyuncu kadrosuyla Türk Sinemasinin klasikleri arasinda yer alan “Hababam Sinifi” 30 yil sonra yeni kopyasiyla izleyicilere sunulacak.

Bursa Büyüksehir Belediyesi bu yil da film gösterimleri disinda farkli kültürel etkinliklere imzasini atiyor. Dost Kitabevi Yayinlari’nin isbirligiyle her yil festivalle es zamanli olarak iki de kitabin yayimlanmasini saglayan Ankara Sinema Dernegi, Kurtulus Özyazici’nin derledigi, usta sanatçi Münir Özkul’un hayatini ve filmlerini konu alan bir kitapla Ayla Kanbur’un editörlügünde hazirlanacak olan bir Lütfi Akad incelemesini sinemaseverlerle ve okurlarla bulusturacak. Ayrica, Agah Özgüç’ün hazirlayacagi, biri Lütfi Akad’in film afislerinden, digeri de Münir Özkul’un rol aldigi filmlerin afislerinden olusan iki sergi de yine festival kapsaminda sergilenecek.

ÇOCUK VE KISA FILMLER ÜCRETSIZ, DIGER FILMLER 1 YTL’DEN SATISA SUNULDU

Bu arada Gezici Film Festivali biletleri Tayyare Kültür Merkezi, As Merkez Megapol Sinemalari, As Kültür Merkezi’nden temin edilebilir. Çocuk ve kisa filmlerin ücretsiz olarak izlenebilecegi Gezici Film Festivali’nde diger filmlerin biletleri ise 1 YTL’den satisa sunuldu.