‘Gida ürünlerini ‘Helal”Haram’ diye belgelemek laik ilkesi ve rekabet korunmasi kanuna aykiridir’

BURSA - Tüketicileri Koruma Dernegi (TÜKDER) Genel Baskani Fikri Karagöz, gidalari ''Helal ''," Haram" diye standart ve belgelemenin Anayasa'nin 'Laiklik' ilkesi ve 4054 Sayili Rekabetin Korunmasi Hakkindaki Yasa'ya aykiri oldugunu öne sürdü.

Karagöz açiklamasinda, Türk Standartlari Enstitüsü’nün (TSE) 2006 yili sonunda yürürlüge girmek üzere çalismalarini sürdürdügü bildirilen ”Helal Gida” adi altindaki yeni standart ve belgelemenin, Anayasa’nin ‘Laiklik’ ilkesi ve 4054 Sayili Rekabetin Korunmasi Hakkindaki Yasa’ya aykiri oldugunu öne sürdü. Gida ürünlerinde en önemli unsurun, güvenli ve saglikli üretim olduguna dikkati çeken Karagöz, sunlari kaydetti:

“Bir kamu kurumunun, serbest rekabetin esas oldugu piyasa ortaminda, bir ürün için (helal), baska bir ürün için dolayli olarak (haram) nitelemesi yapmasi, tüketiciyi yönlendiren, rekabet ortamini sinirlayan bir tutum olmaktan baska bir sey degildir. Ayrica, tüketicilerin, tükettikleri gidadan ötürü, kendi aralarinda inançlari açisindan ayrimcilik yapmaya sebebiyet verebilir. Kaldi ki gidada önemli olan güvenli ve saglikli üretimdir. Bunun için de gida maddelerinin ambalajinda, etiketinde gida maddelerinin nitelikleri, özellikleri, çesidi, etkileri, bilesimi, miktari, dayanikliligi, mensei veya kökeni, üretim ve imalat metodunu anlatan yazilarin bulunmasi zorunlulugu vardir. Bu nedenle, hangi gida ürünlerinin dinen yasak olan maddeler içerip içermedigi ambalaj ve etiketlerinde zaten bellidir. Ayrica (helal) ya da (haram) diye nitelendirmenin hiçbir anlami yoktur.”