Giresun güneş tutulmasına hazırlanıyor

Türkiye'de toplam 12 ilde gerçekleşecek olan güneş tutulması, Giresun ilinde de tam tutulma olarak izlenebilecek.

29 Mart 2006’da gerçekleşecek olan güneş tutulması Antalya, Karaman, Aksaray, Konya, Nevşehir, Yozgat, Sivas, Tokat, Amasya, Ordu ve son olarak Giresun’da izlenebilecek. Saat 14.10’da Karadeniz’e düşecek olan ayın gölgesi, Gürcistan, Rusya ve Kazakistan üstünde sürdükten sonra, dünya üstündeki yolculuğunu 14.46’da Moğolistan sınırında Güneş batarken bitirecek.

Konu ile ilgili valilik binasında Vali Yardımcısı Mehmet Çınar başkanlığında oluşturulan bir komisyon güneş tutulması için ilk defa bir araya geldi. Burada yapılan toplantıda tutulma için yapılacak hazırlar belirlenmeye çalışıldı. Burada verilen bilgiye göre, tam tutulma süresi Giresun’da 3 dakika 30 saniye 49 salise sürecek. Parçalı tutulma ise çok daha uzun olup, 1 saat 20 dakika süreceği belirtildi. Tam tutulmanın görüleceği iller arasında süre bakımından Giresun ilinin ikinci sırada olduğuna dikkat çekildi. Bu nedenle bir çok turistin Giresun’a geleceği tahmin edilerek, ilin tanıtımı için büyük bir fırsat olduğu vurgulandı.

Konu ile ilgili bilgi veren Giresun Vali Yardımcısı Mehmet Çınar, ülkemizde güneş tutulması görülen illerde daha önceleri yapılan programlarla o illerin tanıtımında büyük mesafeler alındığını söyledi. “Doğal ve kültürel olarak zengin yörelerden biri olan Giresun’da tutulmayı büyük bir tanıtım fırsatı olarak değerlendireceğiz” diyen Vali Yardımcısı Çınar, “2 buçuk ay sürecek yoğun bir tanıtım çalışması planlamaktayız. Böylesine büyük olan program için Valiliğimiz denetiminde ve yönlendirmeleriyle tüm kamu, özel kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerinde olarak ilimizi en iyi şekilde tanıtmaya çalışacağız” açıklamasında bulundu.

İl Kültür Müdürü Emin Yılmaz ise, tutulmanın ilde izlenebilmesinin büyük bir fırsat olduğunu ifade etti. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün bu amaçla koordinator kurum olarak görevlendirildiğini kaydeden Emin Yılmaz, yapılması düşünülen çalışmaları şu şekilde açıkladı: “2 buçuk ay içerinde fakülte ve okullarda yetkililerce konferans, sempozyum, toplantı, şenlik, gösteri, sergi, yazışma, gezi gözlem gibi tanıtım bilgilendirme amaçlı etkinlikler gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Ayrıca ilimizin tanıtımına katkı amaçlı olarak binlerce şapka, tişört, anahtarlık, izleme gözlüğü gibi materyaller hazırlamayı düşünmekteyiz. Bu materyaller ücretsiz olarak ilimize gelen turistlere dağıtılacaktır. Eğer amaçlan tanıtım sağlanabilirse, önümüzdeki yıldan itibaren ilimizde yoğun bir turistik hareketliliğin görüleceği kanaatindeyiz. Çünkü ilimiz bir doğa cennetidir.”