Giritliler İzmir’e çıkarma yapacak

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Yunanistan'ın en büyük adası Girit'ten bugüne kadar gelecek en büyük işadamları heyetini, 29 Nisan'da ağırlayacaklarını belirtti.

Girit’in Türk-Yunan ilişkilerinde çok önemli bir ada olduğunu, İzmir’de de çok sayıda Giritli yaşadığını vurgulayan Demirtaş, “Ülkemizde, özellikle İzmir ve Ege Bölgesi’nde dedeleri, ataları Girit’ten gelmiş hatırı sayılır bir nüfus bulunuyor. İzmir’deki Giritli işadamları, heyeti karşılamaya ve iş yapmaya hazır olsun.” dedi.

Yunanistan en çok Almanya ve İtalya’dan ithalat yaptığına dikkat çeken Demirtaş “Ancak biz her zaman Türkiye’den daha ucuza ve daha kaliteli mal alabileceklerini dile getiriyoruz. Girit ticaret heyetinde de çoğunlukla ithalat yapan işadamları yer alıyor. İzmir’de kendi alanlarında faaliyet gösteren firmalarla görüşmelerinden somut işbirlikleri sağlanacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu. Türk işadamlarının krizler konusunda tecrübeli olduğunu ve bunnu, işbirlikleriyle fırsata çevirilebileceğini ifade eden İZTO Başkanı Demirtaş, “Dış borcu 300 milyar avroyu, işsizlik oranı da yüzde 10’u geçen ve bütçe açığı rekor kırarak gayri safi milli hasılasının yüzde 12,7’sine çıkan Yunanistan’da ciddi bir kriz yaşanıyor. Ticaretteki engellerin kaldırılmasının tam zamanı. Giritli işadamlarına, krizi birlikte aşma çağrısında bulunacağız.” dedi. Son 15 yılda Türk-Yunan ilişkilerinin gelişmesi yoğun çaba harcadıklarını, bunun sonucunda aradaki ticaret hacminin 15 kat artarak 3 milyar doları geçtiğini kaydeden Ekrem Demirtaş, hedeflerininse kısa zamanda 10 milyar dolara ulaşmak olduğunu söyledi.

İkili ilişkilerde çok önemli gelişmeler kaydedildiğini ancak her iki taraf için de yapılacak daha çok şey bulunduğunu ifade eden Demirtaş, şunları söyledi: “İzmir ve Atina uçuşlarının başlamasıyla ticaretin önündeki büyük bir engel kalktı. Vize engelinin de en kısa zamanda kaldırılmasını istiyoruz. Ege Denizi’ndeki Yunan adalarıyla Türk kıyıları arasında, Türk vatandaşlarına 48 saate kadar vizesiz dolaşım hakkı sağlanırsa ticarette patlama yaşanacaktır.”

Girit Heraklion Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nikitas Dolapsakis başkanlığındaki 58 kişilik heyet, İZTO’nun organizasyonuyla gelecekleri gezide işbirliği temaslarında bulunacak. Heraklion Bölgesi Valisi Evangelia Schenaraki ve Yunan-Türk Ticaret Odası Başkanı Panayotis Koutsikos’un da bulunduğu heyette, İzmir’den ithalat yapmak isteyen Giritli işadamları, sektörlerindeki firmaların temsilcileriyle görüşecek. Heyette ayakkabı, tekstil, elektronik ekipman, mermer, ahşap, plastik, gıda-yiyecek, PVC kapı pencere, tarım makineleri, sıhhı tesisat, alarm sistemleri, turizm, mobilya, oto yedek parça, demir, çelik ve alüminyum yapı, yapı malzemeleri, zeytinyağı, prina yağı, et, dondurma, şekerleme gibi sektörlerden işadamları yer alacak.