Girmen; Çiftçinin psikolojisi bozuldu

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, günü birlik politikalar nedeniyle çiftçinin işsiz kaldığını ve psikolojisi bozulduğunu bildirdi.

Açıklamasında, tarlasından bir gelir elde edemeyen, ne ekeceğini ve ne ektiğini bilemeyen, ektiği ürünün her yıl zarar etmesine dayanamayan çiftçinin sektörden kaçtığına dikkat çeken Girmen, daha sonra şu görüşlere yer verdi: “Çiftçi zarar etmemek ve tefecinin eline düşmemek için çaba sarf eden narenciye üreticisi işsizliğe sürüklenmekte. Bu işsizlik ve her yıl zarar ettiren ürünler çiftçinin ruh halini, psikolojisini bozdu. Umutsuz, boşvermiş, suskun bir hale dönen çiftçi yalnızlığa, çaresizliğe itildi. Anti depresan alamayacak, psikiatriste gidecek parası ve hali kalmadı.”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2005’de yapılan hane halkı istatistiklerinde tarım sektörünün, tarım sektörünün milli gelir içindeki payının küçüldükçe, tarımdan kopan insanların en fazla işsiz kitlesini oluşturudğuna dikkat çeken Girmen, açıklamasını şöyle tamamladı: “TÜİK’e göre, 1990’da tarımın toplam istihdamdaki payı yüzde 47 iken, 2005’de bu rakam yüzde 26’ya geriledi. İstihdamın sektörel dağılımı bin kişi üzerinden 1990’da 8 bin 444 iken, 1995’de 9 bin 80’e yükseldi. 2005’de ise 5 bin 493’e geriledi. Tarımdan kopan binlerce işsiz, diğer sektörlerde iş bulamadığı için, hızla derinleşen bir fakirlik, yoksulluk ve bunalıma sürükleniyor.”