Gittikleri ülkede konut edinen gurbetçilerin sayısı artıyor

Avrupaya giden gurbetçiler en fazla Almanya, Hollanda ve Fransa'da konut sahibi.

Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen, Almanya’da konut sahibi olan Türk hanelerinin sayısının 10 yılda 3,7 kat arttığını belirterek, “Ev sahibi olanların sayısı 55 binden 255 bine çıktı” dedi.
TAM Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen, CİHAN’a yaptığı açıklamada Avrupa Evi Derneği ile birlikte AB sınırları içerisinde yaşayan Türklerin gayri menkullerine yönelik bir araştırma yaptıklarını kaydetti. AB sınırları içeresinde 4 milyon 20 bin Türk’ün bulunduğunu ve bunun yaklaşık 1 milyon haneye isabet ettiğini belirten Şen, “255 bin Türk hanesi kendi evinde oturuyor. Bu az bir sayı değil. Demek ki yaklaşık olarak her dört Türk hanesiden biri kendi konutunda oturuyor.” dedi.

Şen, kiraların yüksekliği ile Türklere ve Müslümanlara yönelik ön yargıdan ötürü ev kiralamak istenmemesinin bu durumda etkili olduğunu söyledi.

ALMANYA’DA SON ON YILDA KONUT EDİNME ORANI 3,7 MİSLİ ARTTI

Söz konusu konutların toplam tutarının 40 milyar 800 milyar Euro olduğunu belirten Şen, “Bunların büyük bir çoğunluğu Almanya’da yaşayan Türklerin edindiği konutlar” diye konuştu.

Şen Almanya’yı, sırasıyla Hollanda, Fransa ve Belçika’nın takip ettiğini bildirdi.

Almanya’da 2 milyon 700 bin Türk’ün yaşadığını aktaran Şen, 203 bin Türk ailesinin buradan konut aldığını ve bunların değerinin yaklaşık 32 milyar Euro sınırında olduğunu ifade etti.

Almanya’da son on yılda alınan konutların 3.7 misli arttığını belirten Şen şöyle devam etti: “1996’da Türklerin aldıkları konutlar 55 bin iken, şu anda 255 bin sayısına ulaşmış durumda. 64 bin Türk İşadamından kendi iş yeri olanların oranı ise yüzde 40’a çıktı. Yani Türk iş sahiplerinin yüzde 40’ı kendi mülkiyetlerindeki iş yerlerinde hizmet veriyorlar. Şu anda Almanya’da 2 bin 400 Türk Cami Derneği var. Bunlardan 731’i ise Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı”

Türklerin Almanya’da eski çelik ve kömür madenlerinin ağırlıkta olduğu bölgeleri tercih ettiğini anlatan Şen, Türk emlakçıların, Alman kurum ve iş yerlerinden daha önce işçilerin oturdukları evleri sokak sokak satın alarak, belirli bir tamirden geçirdikten sonra başta Türkler olamak üzere diğer yabancılara sattığını dile getirdi.

Şen, Almanya’daki Türklerden az gelir grubuna sahip olanların 110 ila 160 metre kare arasında değişen katları tercih ettiğini belirterek, “İkinci grup ise çok büyük, 7-8 kattan oluşan eski evleri satın alıyorlar. Bunları tamir ederek bir katında kendileri oturuyor, diğer katlarını kiraya veriyor ve buralardan gelir elde ediyorlar. Üçüncü grup ise, Almaya’da daTürk eliti oluştu. Bu kişiler daha ziyade Türklerin oturmadığı yerlerde, bahçe içinde büyük konutlarda oturuyorlar” şeklinde konuştu.

“TÜRKLERİN KONUT EDİNMESİ ALMANLARDA KISKANÇLIĞA NEDEN OLUYOR”

Faruk Şen, özellikle Almanya’da Türklerin ev sahibi olmasından yerli halkın rahatsızlık duyduğunu vurguladı. Almanların ancak yüzde 30’unun kendi evinde oturduğuna dikkat çeken Şen şöyle devam etti: “Türkler yavaş yavaş konut edinmede Almanlara ortalama olarak yaklaşıyor. Özellikle Almanların fakirleştiği bölgelerde Türklerin ev alması, orada yaşayan Almanlarda bir tepkiye dönüşüyor. Bir kıskançlık duygusu başlıyor. Ben kendi ülkemde fakirleşip kat alamazken, buraya işçi olarak gelen Türklerin ev almasına soğuk bakıyor. Bu bazı çelişkileri bereberinde getiriyor. Bunu dinsel yapılarda da görüyoruz. Mesela Almanya’nın fakirleşen bölgelerinde kiliseler kapanırken, orada benim insanım kendi paralarından büyük camiler yapıyor. Buna karşıda tepkiler artıyor”

Şen, bölgede özellikle son bir buçuk yıldır Türk düşmanlığı ve İslam fobisinin arttığını da hatırlatarak, “Bu durum yavaş yavaş geri dönme isteğini gündeme getiriyor ama bu konut alma ve iş kurmaya yansımadı. Ancak önümüzdeki yıllarda bu konuda da olumsuz gelişmeler olabilir.” dedi.