‘Gizli görüşmede Türkiye arabulucu’

İsrail'in Haaretz gazetesi, İsrail ile Suriye arasında, Golan Tepeleri'yle ilgili iki yıldır gizli görüşmeler yapıldığını öne sürdü.

Habere göre, görüşme süreci Suriye Devlet Bakanı Beşşar Esad’ın Ocak 2004’teki Türkiye ziyaretiyle başladı.

İddiaya göre Esad, o dönemde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan İsrail ile görüşme konusunda destek istedi.

Görüşmeler İsrail’in eski Ankara Büyükelçisi Alon Liel ve Esad yönetimine yakınlığıyla bilinen Suriyeli bir işadamı arasında yapıldı.

Liel, İsrail radyosuna verdiği demeçte teması doğruladı, fakat İsrail hükümetini temsil etmediğini belirtti.

Taraflar 2004-2006 arasında Avrupa’da birçok kez görüştü. Tarafların vardığı mutabakata göre, İsrail Golan Tepeleri’nden çekilecek, bölge askerlerden arındırılacak. Suriye de, buna karşılık, Hamas ve Hizbullah’a verdiği desteği sona erdirecek, İran ile arasına mesafe koyacak.

Suriye haberi yalanladı

Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, gazetenin haberini yalanlarken, İsrailli yetkililerden çelişkili açıklamalar geldi.

Başbakan Ehud Olmert’in makamından David Baker isimli bir yetkili, “İsrail hükümetinin bu görüşmelerden haberi olmadığını” söyledi.

Dışişleri eski Bakanı Silvan Şalom da ordu radyosuna yaptığı açıklamada, gizli görüşmeler yapıldığına dair haberleri bugünkü gazeteden okuduğunu belirtmişti.
Şalom, İsrail’in Suriyeli bir temsilciyle en son 2003’te görüştüğünü kaydetmişti.

İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesi, İsrail ile Suriye temsilcileri arasında yapılan bir dizi gizli görüşmede, olası bir barış anlaşması için anlaşmaya varıldığını yazmıştı.

Haaretz gazetesinde bugün çıkan haberde, İsrailli ve Suriyeli yetkililerin, Eylül 2004 ile Temmuz 2006 arasında Avrupa’da birçok kez gizlice bir araya geldiği bildirilmiş, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın bu görüşmelerin başlatılmasına öncülük ettiği ve taraflar arasındaki gizli görüşmelere Türk arabulucuların da yardımcı olduğu bilgisine yer verilmişti.