Global kriz derinleşiyor dolar 1.35 YTL’yi görebilir

Uluslararası borsaları enkaza çeviren mortgage krizi, finansal piyasaları vurmaya devam ediyor.

Yılbaşından bu yana tüm dünya borsalarını alt üst eden ABD merkezli kriz, piyasaların bu haftaya da olaylı başlamasına neden oldu. Kredi piyasasındaki endişelerin Avrupa’ya sıçramasıyla cuma gününü 1.21 YTL’den tamamlayan dolar dün, 3 kuruş birden yükselerek 1.24 YTL’ye fırladı. Alımların ağırlıklı olarak Londra merkezli olduğunu belirten uzmanlar, doların önümüzdeki günlerde 1.28 YTL’ye doğru yükselebileceğini söylüyor. Gelişmekte olan ülkelerde yaşanan para çıkışı bono piyasasında da hissedildi. Bono faizleri, 0.19 puan artarak yüzde 17 bileşik seviyesine dayandı. Bono faizleri en son 18 Eylül 2007’de yüzde 17’nin üzerine çıkmıştı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası da (İMKB) 615 puanlık kayıpla 41.500’ün altına geriledi.

Dışarıdan güçlü alımlar
Doların 1.15 YTL seviyesinde taban yaptığına dikkat çeken Anadolu Yatırım Stratejisti Halil Reçber, “Dolarda 1.25 YTL deneniyor. Dolar, 1.25 YTL’ye çıktıktan sonra kademeli olarak 1.28 YTL’ye sonra da 1.32 YTL ile 1.35 YTL’ye yükselebilir” dedi. Dolarda hem yerli, hem de yabancı yatırımcıların alım yaptığını belirten Reçber, yabancı alımlarının ağırlıkta olduğunu söyledi. Reçber, dolarda dış kaynaklı güçlü bir elin alım yaptığını söyledi. Mortgage krizine yönelik endişelerin en çok Türkiye gibi cari açığı yüksek, gelişmekte olan ülkelerde para çıkışına neden olduğunu belirtiliyor. Sabah saatlerinde 1.24 YTL’yi gören dolar günü 1.23 YTL’den tamamladı. YTL’nin yılbaşından bu yana dolar karşısındaki kaybı yüzde 5,16, euro karşısındaki ise yüzde 4,11 oldu.

Borsa 11 ayın dibinde
Hafta sonu Tokyo’da yapılan G-7 zirvesinde, Amerikan ekonomisinde işlerin daha da kötüye gideceğinin belirtilmesi ile krizin Avrupa’ya sıçrayacağı korkusu hisse senetleri piyasasında da tansiyonu yükseltti. Cuma günü ABD borsalarında finans hisselerinde görülen satış dalgası ile Uzakdoğu’daki kayıpların Avrupa’yı da etkisi altına almasıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 41.000 puanın da altında açıldı. Gün boyu yurtdışı borsaların seyrine göre hareket eden İMKB, günü, 615 puanlık kayıpla 41.342 puandan tamamladı. ABD borsalarının yüzde 0,5’lik kayıpla açılması da endeksin 41.500 puanın üzerinde tutunamamasına neden oldu. Hisse senetlerinin günlük kaybı yüzde 1,47 olurken, endeks gün boyunca 1.003 puanlık bantta dalgalandı. Dün bir ara 41.866 puana kadar gerileyen endeks, Mart 2007’nin de dibine indi. Endeks, 16 Mart 2007’de 41.195 puanı görmüştü.

En fazla İMKB düştü
Dün güne satış ağırlıklı başlayan global borsalar gün içinde istikrarsız hareket ettiler. Güne satış ağırlıklı başlayan, öğleden sonra da alımların ağırlık kazandığı Fransa borsası akşam saatlerinde ise yüzde 0,55 düşüşteydi. Sabah saatlerinde yüzde 0,33 değer kayıplarının yaşandığı Almanya borsası ise artan alımlar sonucu yüzde 0,33 yükseldi. Brezilya ve Polonya borsalarında yüzde 1’in üzerinde Rusya’da ise yüzde 2,4’ler civarında yükselişler yaşandı. Dün dünya borsalarında istikrarlı bir seyrin yaşanmadığı için İMKB’nin yön bulmada zorlandığı belirtiliyor. İMKB dünya borsaların arasında mortgage krizinden en çok etkilenen borsa oldu. İMKB’nin yılbaşından bu yana kaybı yüzde 25,56 olurken, Uzakdoğu borsalarındaki kayıp yüzde 18,68 oldu. Mortgage krizinin ortaya çıktığı ABD’de ise Dow Jones yılbaşından bu yana yüzde 8,76 değer kaybetti. Piyasalardaki dalgalı seyrin yılın ilk yasına kadar süreceğini belirten Standard Ünlü Menkul Değerler Araştırma Direktörü Fazıl Zobu, bundan sonraki süreçte borsanın ucuz hisse kovalayanların ilgisini çekebileceğini söyledi.

Para çıkışı sürer
Para piyasalarında mortgage krizi endişelerinin devam ettiğini belirten Tekstilbank Döviz Masası Dealeri Burçin Metin, bu durumun gelişmekte olan ülke varlıklarına satış getirdiğini söyledi. Para çıkışının bir süre daha devam edebileceğini belirten Metin, “Dolarda ilk direnç seviyesi 1.25 YTL’de bulunuyor. Bu seviyenin geçilmesi halinde dolar önce 1.28 YTL’ye ardından da 1.30 YTL’ye kadar gidebilir” diye konuştu. Metin, dün Londra’da dolar alımının öne çıktığını söyledi. Abank Döviz Masası Yönetmeni Sevgi Aytekin ise doların seyrinin yabancı yatırımcıların yatırım tercihlerine bağlı olduğunu söyledi. Aytekin, dün 1.23 YTL seviyelerinden Londra’dan ağırlıklı olarak dolar alındığına dikkat çekti.
Bono piyasasında çıkışın devam etmesi ve dün günü yüzde 16,92 seviyesinden tamamlayan faizlerin yüzde 17’nin üzerine sıçraması bekleniyor. Uzmanlar, türbana yönelik tartışmaların da yabancı yatırımcılar tarafından siyasi risk olarak algılandığını ve bono piyasasında pozisyonlarını azaltmalarına neden olduğunu belirtiyor.
G-7 zirvesinde ABD’deki emlak piyasasındaki çöküş ve kredi şartlarının daralmasının büyümede aşağı yönlü risklere neden olduğuna dikkat çekildiğini belirten uzmanlar, zirveden gelen açıklamaların piyasalardaki tedirginliği artırdığını söyledi. Bu arada dün gece yarısı St. Louis Merkez Bankası’nın Başkanı William Poole’un yapacağı konuşmanın piyasalar üzerinde etkili olabileceği belirtiliyor. Hafta genelinde ise ABD’de çarşamba günü açıklanacak ocak ayı perakende satışları ile cuma günü çıkacak sanayi üretimi verisi beklenecek. ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke ile Hazine Bakanı Henry Poulson’ın perşembe günü yapacakları sunum önem taşıyacak. Ayrıca Coca-Cola ve General Motor gibi şirketlerden gelecek bilançolar da beklenecek. Japonya Merkez Bankası’ndan cuma günü gelecek olan faiz kararı da piyasaların gündeminde. Perşembe günü de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faizlerde 25 baz puanlık faiz indirimi yapması bekleniyor.