Glokom hastaligina çare araniyor

KÜTAHYA - Dumlupinar Üniversitesi (DPÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'nün, iyilesmesi mümkün olmayan ve göz basincinin artmasi ile ortaya çikan göz tansiyonu (glokom) hastaligina yeni ilaçlar gelistirme çalismalari devam ediyor.

Bu nedenle kullanilan ilaçlara alternatif olabilecek yeni ilaçlarin sentezlenmesi geregi ortaya çiktigi belirtildi.

Kimya Bölümü ögretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Nirgün Büyükkidan’in baskanligini yaptigi ve ayni bölümden Yrd. Doç. Dr. Metin Bülbül, Yrd. Doç. Dr. Bülent Büyükkidan ve Yrd. Doç. Dr. Rahmi Kasimogullari’nin yardimci arastirmaci olarak görev aldigi “Karbonik anhidraz inhibitörleri olan safra asidi ve piroloz karboksilik asit türevlerinin metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve enzim üzerinde inhibisyon etkilerinin incelenmesi” adli TÜBITAK projesi kapsaminda sentez çalismalarina baslandi.

TÜBITAK’in bu projeye 72 bin 500 YTL destek sagladigi ve bu destekle UV Spektrometresi, hassas terazi, isitici-karistirici, rotari evaporatör ve Ph metre cihazlari alinacagi ögrenildi. Kimyasal madde ve sarf malzemesi olarak bu proje ile ayni zamanda Kimya bölümüne büyük katkida bulunulacagi vurgulandi.

Halk arasinda “karasu” olarak bilinen glokom yediden yetmise milyonlarca insani etkileyen yaygin bir göz hastaligi olarak tanimlaniyor. Genellikle yüksek göz tansiyonunun neden oldugu glokom hastaligi, halen sanayi toplumlarinda en önde gelen körlük nedenlerinden birisi.

Glokom, çogunlukla göz içi basincinin yükselmesi sonucu olusuyor. Hastalik baslangiç dönemlerinde hiçbir sikayete veya görme kusuruna sebep olmazken; göz iç basincinin yükselmesi ve buna bagli olarak görme sinirinin zedelenmesiyle ortaya çikiyor. Özellikle gelismekte olan ülkelerde, yasli kimseler arasinda önemli bir körlük nedeni olarak bilinen glokom, son derece tehlike arz ediyor. Fakat tedaviye erken baslandiginda glokoma bagli görme kaybi önlenebiliyor.

Glokom hastaliginin risk tasimasina neden olan en önemli nokta ise, hastaligin görme ölçüsünü agrisiz olarak bozmasi sebebiyle, hastanin geç denecek döneme kadar hastaligin farkina varamamasina ve körlüge yol açmasi. Glokomun en önemli risk faktörleri arasinda siddetli kansizlik, ani yasanan soklar, yas, yakin görüslülük (miyop), aile içinde görülen glokom ve göz yaralanmalari olarak siralaniyor. Hastaligin en iyi tespit yöntemi ise, düzenli göz muayenesi.

Glokom adi altinda, yavas ve agrisiz ilerleyen ve görme sinirlerinde geri dönüsümü olmayan kötü sorunlara yol açan, yeterli ve zamaninda tedavi yapilmadigi takdirde körlükle sonuçlanabilecek bir grup göz hastaligi oldugu biliniyor.