‘Göbek’ çetesi çökertildi

Bursa'da, kapı kilitlerindeki göbekleri kırarak girdikleri 72 ev ve işyerinden hırsızlık yaptıkları ve 6 gasp olayını gerçekleştirdikleri ileri sürülen kar maskeli 6 kişi yakalandı.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, kent merkezinde çok sayıda ev ve işyerinin, kapı kilitlerindeki göbeklerinin kırılarak soyulmasıyla ilgili soruşturmayı yürüten güvenlik güçleri, Metin K, Erkan A, Sidar H, Süleyman S, Mehmet T. ve 16 yaşındaki genç kız T.S’nin olayın failleri olduklarını tespit etti. Bu kişileri 9 Şubat gecesi 34 YJ 8103 plakalı otomobil içinde Yavuz Selim Mahallesi’nde gören güvenlik güçleri, aracı takibe aldı. Polisin ”dur” ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştıkları ileri sürülen zanlılar, yaklaşık 1 saatlik kovalamacanın ardından Vatan Mahallesi’nde yakalandı. Zanlıların yakalanmaları sırasında bir polis memurunun kolu kırıldı.

2005 yılının Ağustos ayında Diyarbakır’dan geldikleri belirlenen zanlıların, Ulus Mahallesi’nde kiraladıkları evde yapılan aramada çok sayıda çalıntı ziynet eşyası, cep telefonu, mermi ve kredi kartıı ele geçirildi. Ertuğrulgazi, Çekirge, Altıparmak, Yavuz Selim, Karaman ve Emek mahalleleri başta olmak üzere 72 ev ve işyerine girdikleri belirlenen zanlıların, yüzlerine kadın çorabı geçirerek, 6 gasp olayını gerçekleştirdikleri anlaşıldı.

Zanlılar, sorgulamalarının ardından ”Suç işlemek için örgüt kurmak, teşekkül halinde hırsızlık ve gasp” suçlarından adliyeye sevk edildi.