Göç çocuk suçlarını artırıyor

Türkiye Adalet Akademisi Başkan Vekili Hayrettin Türe, Türkiye'de köyden kente hızlı göçün çocuk suçlarındaki artışı hızlandırdığını söyledi.

Çocuk suçlarının önlenmesinde herkesin üzerine düşeni yapmasının önemine değinen Türe, Çocuk Mahkemesi sayısının arttırılmasını, hakim ve savcı eksiğinin giderilmesini ve sosyal hizmetlere ait bina sayısını arttırılması gerektiğini ifade etti.

Dedeman Otel’de savcı ve hakimlere yönelik olarak düzenlenen “Çocuk ve Adalet” konulu seminerde konuşan Türe, işlenen suçlar içerisinde çocuk suçlarının büyük bir sorun yumağı olarak hızla büyüdüğünü belirtti. Tür, göçün suçun oranlarını arttırdığını söyledi. Ekmek derdi için çocuklarda çalışan çocukların bir takım insanların eline düşerek suç makinesi haline geldiğini anlattı. Tür, özellikle Anadolu’da nüfus planlamasında yeni bir aile planlamasına gidilmesi gerektiğine değindi. Tür, Avrupa Konseyi Ofisi ile ortak seminerler düzenleyerek hakim ve savcıları çocuk adaletine ilişkin yeni düzenlemeler konusunda bilgilendirdiklerini anlattı.

Yeni düzenlemelerle 18 yaşına kadar olanların Çocuk Mahkemeleri’nde yargılanmaya başladıklarını anlatan Türe, “Türkiye’de son yasal düzenlemeler ile 12 yaşını tamamlamış çocuklar işledikleri suçlardan dolayı ceza almamaktadır. Bu yaşlardakilerin kusur yeteneği yok olarak kabul edilerek ceza yerine sadece tedbir uygulanıyor.” dedi.