Göçmen kuşlar gelmeye başladı

Soğuklar nedeniyle besin bulamayan yaban kuşları Kuzey Avrupa'dan göç etmeye başladı.

Göçmen kuşların kuş gribi taşıyıcısı olabileceği ihtimali üzerine Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Koruma Şube Müdürlüğü ekipleri avlanmalarını önlemek amacıyla denetimlerin sıklaştırdı.

Kuzey Avrupa ülkeleri ile Rusya’dan soğuklar nedeniyle besin bulamayarak göç etmeye başlayan yaban kuşları sürüler halinde Sapanca Gölü’ne gelerek konaklamaya başladı.

Ördek, kaz, kuğu gibi onlarca türden oluşan ve sürüler halinde Sapanca Gölü’ne gelen göçmen kuşlar oldukça renkli bir görüntünün yaşanmasına neden oldu. Bu arada göçmen kuşların gölde konaklamaya başlaması ile beraber Sakarya Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Koruma Şube Müdürlüğü ekipleri göçmen kuşların kuş gribi taşıyıcısı olabileceği gerekçesiyle avlanmalarını önlemek amacıyla denetimlerin sıklaştırdı. Ekipler tekneyle göle girerek göçmen kuşları gözetim altında tutuyor.

Sakarya Çevre ve Orman Müdür yardımcısı Osman Aydemir, CİHAN muhabirine yaptığı açıklamada, Kuzey Avrupa ve Rusya taraflarından göçmen kuşların göç etmeye başladığını söyledi.

On binlerce göçmen kuşun gölde konakladığını ifade eden Aydemir, yılın diğer mevsimlerinde bu kadar kuş türünü bir arada görmenin mümkün olmadığını belirtti.

Kuş gribi nedeniyle Türkiye genelinde av yasağının bulunmasına karşın göçmen kuşların kaçak olarak avlandıklarını anlatan Aydemir, bununla ilgili olarak önlemlerini aldıklarını dile getirdi.

Aydemir, “Kuş gribi olabilecekleri ihtimaliyle insan sağlığını tehdit eden göçmen kuşların avlanmaları son derece tehlikeli. Avcıların buna mutlaka dikkat etmeleri gerekiyor. Mutlaka yasağa uymalılar. Kaçak avlanmaları önlemek için denetimleri sıklaştırdık. 24 saat ekiplerimiz denetimler yaparak, kaçak avlanmaları önlemeye çalışıyoruz.” dedi.