Göçmenler filmi yeniden çekilecek

Kazakistan tarihinde en yüksek bütçe ile çekilen ve yayın hakkının Amerikan Miramax Şirketi tarafından satın alınan "Göçmenler" (Köşpendiler) filmi yeniden çekilecek.

Filmde editörlük görevini üstlenen ve Kazakistan’ın tanınmış film yapımcısı Bauırjan Nögerbek, Göçmenler filminin Kazakistan tarihinin en pahalı filmi olduğunu vurgulayarak böyle bir eserin gurur verici olduğunu kaydetti. Nögerbek Miramax’ın Amerikan ve Rus film yapımcılarının yaptığı bu çalışmayı beğenmemesinin şaşırtıcı olduğunu belirtti.
Kazakistan Halk Sanatçısı Tunğışbay Jamankulov ise film hakkında en son duyduklarının üzücü olduğunu söyledi. “Böyle bir olay gururumuzu zedeliyor. Biz film hakkında bazı eleştiriler yaparken bazı eksikliklerin giderilmesini amaçlamıştık. Ama olayın bu hale geleceğini hiç tahmin etmemiştik. Ufak tefek eksiklikler olsa da biz filmin yurtdışında gösterime girmesini ve Kazak halkının tarihi, kültürü hakkında azda olsa bazı bilgilerin verilmesini istiyorduk. Ama şimdi bu beklentilerimiz suya düşmüş gibi. Miramax’ın filmi yeniden çekme kararına gelince, onlar kendi estetik anlayışına uygun olarak bazı sahneleri değiştirebilir. Ayrıca bizim yaptığımız eksiklikleri onlar giderebilir mi, onlara kim yol gösterecek gibi sorular doğuyor.” diyen Tunğışbay Jamankulov, bu açıdan bakıldığında filmin geleceğinin vahim olduğunu söyledi.
Kazakistan’da tanınmış bir diğer sanatçı Bolat Atabayev, Göçmenler’in kiralanmama sebeplerinin birinin yazarlarının çok olmasından kaynaklandığını belirterek şöyle dedi: “Değişik fikirleri aynı çatı altında birleştirmek mantıklı bir iş değil. Birisi kolunu kısaltacağım derken diğeri ayağını uzatmak istiyor. Yani herkes olayı bir yere çekmek istiyor. Aslında bu filmin senaryosu yazılırken ve daha olgunlaşmamışken ekranlara taşınmamalıydı. Öte yandan kiralanmak ve para kazanılmak maksadıyla çekilen film bu amacına ulaşması lazım. Bu açıdan bakarsak Miramax’ın talebini normal karşılamak lazım.” dedi.
Hollywood’un ünlü yıldızlarından Mark Dacascos’un rol aldığı Göçmenler filmi ilk defa Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in doğum gününde gösterime girmişti.