Göçük can aldı

Diyarbakır'dan ailesiyle çalışmak için 10 gün önce İzmir'e geldi, göçük altında kalarak can verdi.

Göçük altında kalan 4 işçiden 3’ü çevredekiler tarafından kurtarılırken, bir işçi göçük altında kalarak yaşamını yitirdi.
Göçü altında kalarak yaşamını yitiren Ferit Çağlı’nın (32), 10 gün önce çalışmak için eşi ve iki kızıyla birlikte İzmir’in Urla ilçesindeki akrabalarının yanına geldiği öğrenildi. Olay sonrası dozer operatörü ve inşaat sahibi polis tarafından gözaltına alındı.

Yaz tatilini geçirmek için Avusturya’dan Urla ilçesi Çamlıçay mahallesindeki yazlığına gelen Niyazi Bükülmez, villasının önüne atık su kanalı için boru düşemesi çalışması yaptırmak istedi. Villa önüne 3-4 metre derinliğinde, yaklaşık 10 metre uzunluğunda dozer yardımıyla bir çukur açıldı. Çukur açılması sırasında toprak kayması ve göçük yaşandı. Çukurun açılması için kiralanan Efendioğlu Hafriyat şirketine ait dozer operatörü S.K., işçileri kurtarmak için çalışmalara katıldı. Göçük altında kalan Ersin Kaplan (28), abisi Emre Kaplan (30), Ferit Çağlı ve kimliği tespit edilemeyen bir işçi, kepçenin yardımıyla göçükten çıkarılmaya çalışıldı. Kepçenin ve olay yerine gelen Arama Kurtarma (AKS) ekiplerinin yardımıyla üç işçi göçük altından yaralı olarak kurtarıldı. İşçilerden Ferit Çağlı ise tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile Urla Devlet Hastanesi’ne kaldırılan üç yaralının da hayati tehlikesinin bulunduğu belirtildi. Göçük altında can veren Ferit Çağlı’nın 10 gün önce Diyarbakır’dan eşi ve iki kızıyla birlikte çalışmak için Urla’ya geldiği öğrenildi. Çağlı’nın, Hani ilçesinin bir köyünde sözleşmeli olarak zaman zaman öğretmenlik yaptığı belirtildi. Genç adamın cesedi otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı. Genç kadının eşi Emine Çağlı acı haberi alır almaz hastaneye koştu. İki çocuğuyla hastane bahçesinde gözyaşlarına boğulan Emine Çağlı, sinir krizi geçirdi.

Öte yandan 1 işçinin ölümüne, 3 işçinin de ağır yaralanmasına neden olan atık su drenaj kanalı çalışmasının Urla Belediyesi’nden izinsiz olarak yapıldığı iddia edildi. Zabıta Amirliği ekipleri, sorumlular hakkında tutanak hazırlayara yasal işlem başlattı.