Gökgürültülü sağanak yağmur uyarısı

Türkiye'nin kuzey ve doğu kesimlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış görülecek.

Yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye’de kuzey ve doğu kesimlerinde görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların; Mardin, Batman, Siirt, Bitlis, Şırnak ve Hakkari ile öğle saatlerinden sonra Rize, Artvin, Kars, Ardahan ve Iğdır çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Hava sıcaklığı Doğu bölgelerde 1 ila 3 derece azalacak, diğer bölgelerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar; genellikle kuzey ve kuzeybatı, Trakya ile doğu bölgelerimizde güney ve güneybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esecek.

Yağışların; Mardin, Batman, Siirt, Bitlis, Şırnak ve Hakkari ile öğle saatlerinden sonra Rize, Artvin, Kars, Ardahan ve Iğdır çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, yıldırım vb) tedbirli olunması istendi.

Bölgelere göre hava durumu şöyle:

EGE :Genellikle parçalı, öğle saatlerinde bölgenin iç kesimleri çok bulutlu geçecek.

AKDENİZ : Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar Doğu Akdeniz (Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş) aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İÇ ANADOLU :Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusu (Nevşehir, Niğde, Yozgat, Kayseri ve Sivas) ile öğle saatlerinde Eskişehir ve Ankara’nın kuzeybatı ilçeleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ : Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak ve Bartın kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ : Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde bölge geneli, öğleden sonra Doğu Karadeniz aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU : Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Bitlis, Şırnak ve Hakkari ile öğle saatlerinden sonra Kars, Ardahan ve Iğdır çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU : Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusu (Diyarbakır, Mardin, Batman ve Siirt) aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Mardin, Batman ve Siirt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Denizlerde ise fırtına beklenmiyor

KARADENİZ : Parçalı ve çok bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz aralıklı sağanak yağışlı, Rüzgar; Batı Karadeniz’de; batı ve güneybatıdan 2 ila 4, doğusu ilk saatler 3 ila 5, Doğu Karadeniz’de; batı ve kuzeybatıdan 3 ila 5, öğle saatlerinden sonra batı ve güneybatıdan 2 ila 4 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m. Görüş: İyi, yağış anında orta.

MARMARA : Parçalı bulutlu, Rüzgar; güney ve güneybatıdan 2 ila 4 kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,0m. Görüş: İyi.

EGE : Parçalı bulutlu, Rüzgar; Kuzey Ege’de; güney ve güneybatıdan 2 ila 4, Güney Ege’de kuzey ve kuzeybatıdan 3 ila 5 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 1,5m. güneyi 2,0m. Görüş: İyi.

AKDENİZ : Parçalı ve çok bulutlu, doğusu aralıklı sağanak yağışlı, Rüzgar; Batı Akdeniz’de; kuzey ve kuzeybatıdan 4 ila 6, öğlen 3 ila 5, Doğu Akdeniz’de batı ve güneybatıdan 2 ila 4 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m. sabah Batı Akdeniz’de 2,5m. Görüş: İyi, yağış anında orta.

VAN GÖLÜ Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı, Rüzgar; güney ve güneybatıdan 2 ila 4 kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,0m. Görüş: İyi, yağış anında orta.