‘Gökkuşağı Altında’ okuma alışkanlığı kazandırıyor

Tiyatro oyuncusu Baykal Kent'in yazıp yönettiği Direklerarası Dünden Bugüne 'Gökkuşağı Altında' oyunu Fethiyeliler ile buluştu.

İki aylık uğraşıdan sonra FKM’de oyunu sahnelediklerini bildiren oyunun yönetmeni Kent, hedeflerinin 0-7 yaş grubu çocuklara kitap okuma alışkanlığını küçük yaşta tiyatro yolu ile öğretmek olduğunu söyledi.
Sahneledikleri oyun ile unutulmaya yüz tutmuş Geleneksel Türk Tiyatrosu Orta Oyunu tuluat sanatından Hacivat- Karagöz, Kavuklu-Pişekar ve Nasrettin Hoca’nın fıkralarının çocukların anlayacağı dilden uyarladıklarını belirten Kent, oyunda çocukları güldürürken düşünmeye sevk ettiklerini ifade etti.

Oyuna Muğla, Burdur, Antalya, İzmir, Isparta ve Deniz illerinde faaliyet gösteren çocuk kreşlerinden talep olduğunu bildiren Kent, sahneledikleri oyunun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çocuklara tavsiyeli olduğunu anlattı.

Oyunun yönetmeni Kent, “Geleneksel tiyatro sanatı ile çocuklarımıza küçük yaşta kitap okuma alışkanlığı kazandırıyoruz. Oyunda çocukları Nasrettin Hoca’nın fıkraları ile güldürürken, düşündürüyoruz. İnsanların karakter yapısı 0-7 yaş grubunda oluşuyor. Çocuklarımıza bu yaşta kitap okuma alışkanlığı kazandırmalıyız. Bu da çocukları sıkmadan tiyatro diliyle anlatılmalıdır. Anne ve babalarda çocukları ile birlikte televizyon izlemeye yerine birlikte kitap okumalıdır. ” diye konuştu.

Oyunda Karagöz (Mustafa Selçukoğlu), Hacivat (Osman Batur Keser), Nasrettin Hoca (Baykal Kent), Pişekar (Gökhan Yücel), Kavaklu (Osman Batur), Nasrettin Hoca’nın hanımı (Nursel Opan), İbiş’i ise Mustafa Selçukoğlu karakterleri oynadı.