Gölhisar’da açılan Çanakkale sergisi büyük ilgi gördü

Burdur'un Gölhisar ilçesinde açılan "Çanakkale Destanı" konulu sergi ile tarih tekrar canlandırıldı.

Gölhisar Özel İdare Müdürlüğü binası Anafen Dersanesi’nde açılan sergide 146 adet tablo, 6 bin adet mermi, biblolar, askerlerin yediği yemek, ekmek ve içtiği sulardan numuneler bulunuyor.

Serginin 28 Nisan’a kadar açık kalacağını belirten Çanakkale Şehitleri Tanıtım ve Araştırma Derneği Gölhisar Temsilcisi Hüseyin Türker, amaçlarının Çanakkale ile ilgili günışığına çıkan bilgilerin halk ile paylaşmak olduğunu söyledi. Gün ışığına çıkartılan resimlerin yan taraflarına yazılan notlarla hikayeleştirilerek ilginç enstantaneler oluşturulmuş.

Özellikle genç neslin Çanakkale’yi iyi irdelemesi gerektiğini belirten Türker, “Çanakkale bir ruhtur. Bu ruhun kaybedilmemesi için herkes elinden gelen gayreti göstermelidir. Biz de sergi ile bu ruhun canlanmasını ümit ediyoruz.” dedi.

Gölhisar Kaymakamı Kemal Çeber, Belediye Başkanı Mehmet Yavuzer, Garnizon Komutanı Volkan Özbay, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Candeğer, İlçe Müftüsü Himmet Metin ile diğer kurum amirlerinin katıldığı sergide, tabloların satılabildiği ve gelirin derneğe sağlandığı belirtildi.

Gençlerden beklenen ilgiyi bulduklarını kaydeden Türker, halktan da aynı ilgiyi beklediklerini söyledi.

Öte yandan Gölhisar Jandarma Bölük Komutanlığı’ndaki erler de sergiyi gezdi. Bölük Komutanı Jandarma Üsteğmen Volkan Özbay, erlere resimleri anlatarak o günkü askerlerin zor şartlarda mücadele verdiğini dile getirdi.

Karavanadan çıkan yemekleri bazen beğenmediklerini anlatan Özbay, o günkü şartlarda çıkartılan ekmek ve yemeklerden askerlere yedirdi.