Gonca Anaokulu anne ve babalari da egitiyor

Denizli'nin Çivril ilçesindeki Gonca Anaokulu, anne ve babalara yönelik egitim seminerleri baslatti.

– 5 yas arasi çocuklarin ailelerine yönelik ilk seansin ardindan 6 yas grubu çocuklarin aileleri için ayri bir seans düzenlendi. Semineri, aile iletisim uzmani Muhsin Ilgeç ve psikoloji ve rehberlik danismani Emine Hayit verdi.

Seminerde egitimin bir bütün oldugunu vurgulayan Ilgeç, çocuklarin iyi yetismesi için önce anne ve babanin yetismesinin önemine degindi. Ilgeç, “Birçok aile, egitim seviyesi yüksek olmasina ragmen çocuk egitimi konusunda yeterince bilgi sahibi degil. Birçogumuz da bildigimiz zannettigimiz konulara aslinda yabanciyiz. Devamli gelisen teknoloji karsisinda istekler degisiyor.” dedi.

Çocuklarin her istediginin yapilmamasi gerektigini anlatan Ilgeç, “O zaman sinirsiz istekler ortaya çikar. Çocuk, arzu ettigi her seye ulasamayacagini bilmeli. Isteklerine sinir konulmali.” diye konustu.

Aile meclislerin mutlaka olmasini isteyen Muhsin Ilgeç, yapilmayacak hiçbir seyin vaat edilmemesini gerektigini sözlerine ekledi.

Danisman Emine Hayit da, egitimli anne ve baba çocuga nasil davranacagini bildigi için iyi yetistirdigini ifade etti. Hayit, “Çocuklarin ilk ögretmeni annedir. Okul çagindaki çocuklarin bile evde geçirdigi zaman, okuldakine göre fazladir. Çocuk okulda ögrendigi birçok konuyu aile ve yakin çevresinde uygulayacaktir. Egitim kurumlarinin aile egitimine de el atmasi gerekmektedir.” dedi.

Seminerde ayrica çocuklarin televizyon seyretme saatlerinin belirlenmesi, çocuklari olumsuz etkileyebilecek programlarin beraber seyredilmesi, en az ayda bir defa aile toplantisi yapilmasi ve çocuklarin da görüslerine yer verilmesi, çocuklarin sordugu sorulara kaçamak cevap yerine anlayabilecekleri tarzda cevaplar verilmesi tavsiye edildi.