Gönderdiğimiz tutanak iddianamede ‘devede kulak’ gibi

TBMM Şemdinli Araştırma Komisyonu Başkanı Musa Sıvacıoğlu, Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’ya gönderdikleri komisyon tutanaklarının, olayla ilgili iddianamede ‘devede kulak’ kaldığını savundu.

Sıvacıoğlu, tutanakları göndermesine yönelik eleştirilere dün TBMM TV’den cevap verdi. Araştırma komisyonunun TBMM’deki üç partinin önergeleri doğrultusunda kurulduğunu hatırlatan Sıvacıoğlu, sağlıklı çalışma yapmak için komisyonda iktidar-muhalefet kavgasına neden olacak bir girişimde bulunmadıklarını kaydetti. Sıvacıoğlu, iddianamenin sanki tamamının söz konusu tutanaktan hazırlanmış gibi gösterilmeye çalışıldığına da tepki göstererek, “Ben 25 yıl hakimlik ve savcılık yaptım. Usulü çok iyi biliyorum. İddianameyle ilgili her yerden ifade isteriz. Bizden resmen talepte bulunmuş biz de cevap vermişiz. İddianame birçok bilgi ve belgeden hazırlanmış. Bizim gönderdiğimiz beyan devede kulak bile değil. Bizden giden tutanak gitmemiş olsaydı bile savcı delillerden hareketle iddianameyi hazırlayabilirdi. Buradan kalkıp ‘bunun arkasında art niyet var, AK Parti’yle ilişkili’ diyerek kamuoyunu bulandırmaya kalkışmasınlar. Öküz altında buzağı aramanın manası yok. Yaptığımız iş tamamen hukukidir, usullere uygundur.” dedi. Komisyona Diyarbakırlı işadamı Mehmet Ali Altındağ’ı çağırmalarının özel bir anlamı olmadığını ifade eden Sıvacıoğlu, konuyla ilgili olduğunu düşündükleri herkesi çağırdıklarını söyledi.

Bu arada CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, komisyonda yapılan işlemlerin, Meclis çalışma usullerine ve tüzüğüne aykırı olduğunu iddia etti. İddianamede, bir kişinin, Şemdinli Komisyonu’na verdiği ifadesinin aynen yer aldığını kaydeden Öymen, Komisyon’a davet edilen kişiler arasında sadece bu kişinin ifadesinin bulunduğuna dikkati çekti. Öymen, bunun sadece TSK’yı yıpratmaya yönelik olmadığını, yargının siyasallaşmasında da ciddi sakınca olduğunu gösterdiğini ileri sürdü.