‘Gönlüm Trabzonspor’un kazanmasından yana’

Trabzonspor Kulübü eski Başkanı ve Bayındırlık İskan Bakanı Faruk Özak, "1996'daki Fenerbahçe'ye 2-1 yenildiğimiz maçta, Fenerbahçe'nin kalecisi Rüştü bizde olsaydı o maçı en az 5-0 kazanırdık" dedi.

Bir dönem Trabzonspor’a Başkanlık eden Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, hafta sonu oynanacak ve şampiyonluk düğümünü büyük ölçüde çözecek olan Trabzonspor-Fenerbahçe maçı ile ilgili olarak, “Gönlüm Trabzonspor’un kazanmasından yana” dedi.

Trabzonspor’un son maçlarında çok iyi bir performans sergilediğini dile getiren Özak, bir dönem oyunculuğunu, takım kaptanlığını ve başkanlığı yaptığı eski takımının ligde 3.’lüğü hedeflediğini, bunun için de şampiyonluk yarışı veren Fenerbahçe’yi mutlaka yenmesi gerektiğini söyledi.

1996 yılında Trabzonspor ile Fenerbahçe arasındaki şampiyonluk mücadelesinin, Avni Aker’de Trabzonspor’un 2-1 mağlup olmasıyla kaybedilmiş olmasının hatırlatılması üzerine Bakan Özak, “1996’da 9-10 futbolcusu milli takımda olan Türkiye ve Avrupa’da fırtına gibi esen bir Trabzonspor vardı. Şampiyonluk yarışı Fenerbahçe’ye 2-1 yenilmemizle kaptırmış olduk. Ancak, o amaçta Trabzonspor elinden gelen herşeyi yaptı. 2-1 sonuçlanan ve şampiyonluğa malolan maçın kaybedilmesinin tek nedeni Rüştü’ydü. O maçta Rüştü Fenerbahçe’de değil de bizde olsaydı, maç Trabzonspor’un 5-0 lehine sonuçlanırdı. ” diye konuştu.

Önümüzdeki hafta oynanacak ve şampiyonun belirlenmesinde çok önemli bir rol oynayacak Trabzonspor-Fenerbahçe maçı ile ilgili olarak Özak, “1996 yılında olduğu gibi, bu maçta stresi ve tansiyonu yüksek bir maç olacak. Fenerbahçe şampiyonluğa koşuyor, Trabzonspor’da 3.’lük için mücadele veriyor. Onlar kazanıp şampiyon olmak için, bizde kazanıp 3. mlüğü garantilemek için mücadele edeceğiz. Geçmişte kaptanlığını ve başkanlığını yaptığım Trabzonspor’un gönlüm bu maçta kazanmasından yana. Trabzonsporlu taraftarların bu maçta herhangi bir tahrike kapılmadan, centilmence bir müsabaka oynanacağını tahmin ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Gazetecilerin, “1996 yılında şamapiyonluğu Fenerbahçe’ye kaptırdığınız için mi kulüp başkanlığını bıraktınız?” şeklindeki soruuna Bakan Özak, “Hayır. O nedenle değil. 9 futbolcusu milli takımda olan, bir gol kralı çıkarmış, ligde Avrupa’da fırtına gibi esen ve borcu olmayan bir takımı kimse bırakmazdı. Ben bıraktım. Bırakmamın nedeni, Trabzonspor’un daha iyi yerlere gelmesi içindi. Ancak, Trabzonspor her geçen gün daha kötüye gitti” şeklinde cevap verdi.