‘Gönül Çeşmesi’ ihtiyaç sahiplerini sevindirecek

Tokat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü binasının giriş katında 'Gönül Çeşmesi' mağazası açıldı.

Tokat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü binasının giriş katında ‘Gönül Çeşmesi’ mağazası açıldı. Giyim ve ev gereçlerinin bulundurulacağı mağazadan ihtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanacak.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Cem Gül, ‘Gönül Çeşmesi’ mağazanın temel ihtiyaçlarını karşıladığı halde giyinme ve ev gereçleri gibi ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulduğunu söyledi.

Gül, “İlimizde yapılacak olan duyuru ve kampanyalarla vatandaşlarımızın kullanmadıkları giyim ve ev eşyalarını mağazada toplayarak sınıflandırma yapacağız. Burada erkek, kadın ve çocuk olmak üzere ayrılan eşyalar teşhir edilecek. Öte yandan ihtiyaç sahibi kişiler il müdürlüğümüze başvurarak bu hizmetten faydalanma talebinde bulunacaklar. Yapılan inceleme neticesinde yardım almaya uygun vatandaşlara ‘Gönül Çeşmesi’ kartı vereceğiz. Mağazamızın kaynağı Tokat halkının yapacağı bağışlarla oluşacaktır. Vatandaşın yapacağı kıyafet, ayakkabı, çanta, kaban ve ev eşyası gibi materyaller toplanıp ihtiyaç sahibi gönüllere ulaştırılacaktır” diye konuştu.

Vali Mustafa Taşkesen de “‘Buradaki amaç, maddi geliri yetersiz olan vatandaşlarımızın bir mağazadan alışveriş yapar gibi alışveriş yapmaları. Buradaki prensibimiz de veren el alan eli görmemesi prensibine de dayanıyor. Gönül çeşmesi kartı yapıldı. Bu kartı ilgililere vereceğiz. O kendisi gelip bu kartla alışverişini yapacak. Şuan mağazada tamamen Tokatlı mağaza sahibi hemşehrilerimizin verdiği, hiç kullanılmamış ürünler var. Fakat burası 2. el eşyada kabul ediyor. Gelen eşyaların gerekli tadilat, tamiratı yapıldıktan sonra buraya koyacağız. Çok mal olursa başka birimlerde başka yerler de açarız genişletiriz. Ama gördüğüm kadarıyla çok nezih olmuş, bir mağaza gibi çok düzenli olmuş. Hanımların elleri değdiği belli oluyor. Emeği geçenlere başta Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz, eşim Betül Taşkesen, gönül elçilerinin bu işlerde büyük emeği var. Herkesin evinde giymediği ama bir anlamda gerçek ihtiyaç sahibini bulamadığı için raflarında duran, gardıroplarında duran bir sürü tasfiye edemediği eşyaları vardır. Onları da buraya kabul edebiliriz ve gerçek ihtiyaç sahiplerine de ulaştırırız diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Mağaza açılışı sonunda açılışa katılanlara aşure ikram edildi.