‘Gönül Yarasi’ filmi New York’ta görücüye çikti

NEWYORK - "Yabanci Film Oskari"na aday olacak 5 film arasina girmesi için çaba gösterilen "Gönül Yarasi" filmi, New York'ta gerçeklestirilen tanitim gösteriminde görücüye yapti.

Queens Film Festivali çerçevesinde, French Institute’da yapilan gösterim öncesinde bir açiklama yapan Sener Sen, “Biz sevdigimiz ve begendigimiz bir film yaptik. Gerisi baskalarinin düsünecegi is. Su anda 60 kadar aday adayi var. Bunlarin arasindan seçilecek 5 filme girersek mutlu oluruz.” dedi.

Türkiye adina yabanci film oskarina aday gösterilen Gönül Yarasi, ABD’de tanitim faaliyetlerine basladi. Filmin yapimcilari Ömer ve Mine Vargi, New York’ta Queens Film Festivali çerçevesinde Gönül Yarasi’nin gösterimini yaptilar. Ardindan Los Angeles’ta önce oskar adaylarini, ardindan da oskar sahiplerini belirleyecek “Akademi” üyelerinin de arasinda oldugu bir gruba gösterim yapacaklar.

Bu arada, Golden Globe (Altin Küre) ödüllerine de aday olduklarin ifade eden yapimci Mine Vargi, “Oskarlardan bir ay önce açiklanacak Altin Küre, oskarlarin habercisi ödüller. Bu çerçevede 30 Kasim’da Los Angeles’ta Altin Küre ödüllerinin resmi gösterimini yapacagiz.” dedi. Akademi üyelerine dogrudan bir davetiye gönderilmedigini, onlara yönelik bir tanitim yapmanin da yasak oldugunu söyleyen Ömer Vargi, “Biz filmimizi gösterecegimizi duyurduk. Eger su anda New York’ta akademi üyelerinden olan varsa, gelip izleyebilirler. Ayni sekilde Los Angeles’ta da filmin gösterime gelip gelmeyeceklerini bilimiyoruz ama basindan katilimlar olacagini biliyoruz.” diye konustu. Ömer Vargi, 5 aday filmin 31 Ocak’ta belli olacagini ifade etti.

Filmin basoyuncularindan Sener Sen de, 60 kadar adayin arasindan yarisacak 5 film arasina kalmanin kendilerini memnun edecegini söyledi. Aday 5 filmin Ocak ayi sonunda açiklanacagini ifade eden Sener Sen, “Biz sevdigimiz ve begendigimiz bir film yaptik. Gerisi baskalarinin düsünecegi bir is.” diye konustu. Gönül Yarasi’nin bir yil önce çekildigini ifade eden Sen, “Her filmin bir kaderi var. Biz de umutluyuz. Herkesin amaci belli bir noktaya ulasmak. Herkes iyi film yapmayi ister. Dünyada ne kadar film yapan insan varsa ‘en iyi filmi ben yapacagim’ diye çikiyor. Ne olacagi belli olmuyor.” dedi. Sen, aday 5 film arasina girmeleri durumunda ödül törenine katilabileceklerini ifade etti.

Filmin diger basrol oyuncusu Meltem Cumbul da, 5.5 aydir Los Angeles’ta özel hocalardan oyunculuk ve dans egitimi aldigini söyledi. New York’tan sonra kendi egitimi için bulundugu Los Angeles’a gideceklerini söyleyen Cumbul, orada da bazi tanitimlar yapilacagini bildirdi.

Filmin gösterimi öncesinde Sener Sen’in çevresindekilerle Ingilizce konustugu görülürken, Meltem Cumbul’a “Burasi Amerika, sana ‘Mel’ diyelim” demesi dikkat çekti.