Gönüllü anneler öğrencilere sahip çıkıyor

Akdeniz Sevgi, Çevre ve Diyalog Derneği (ASÇED) üyesi doktor, mühendis, öğretmen, memur, işçi veya ev hanımı bayanlar, öğrenciler yararına kermes düzenledi.

Akdeniz Sevgi, Çevre ve Diyalog Derneği (ASÇED) üyesi doktor, mühendis, öğretmen, memur, işçi veya ev hanımı bayanlar, öğrenciler yararına kermes düzenledi. Meslekleri farklı olsa da aynı amaç için Karaalioğlu Parkı’ndaki kermeste bir araya gelen gönüllü kadınlar, Antalya’ya okumak için gelen üniversite öğrencilerine burs vermek için el emeği göz nuru hazırlanan gıda, giysi ve el işi ürünlerini satışa çıkardı. Bugün başlayan ve 8 gün devam edecek kermesten elde edilen gelir, emanet olarak görülen üniversite öğrenciler yararına kullanılacak.

Gönüllü hanımlar tarafından 2002 yılında kurulan ve çeşitli kültürel, sosyal aktiviteler gerçekleştiren ASÇED’in düzenlediği kermes, Karaalioğlu Parkı Aslanlı Yol’da sekiz gün boyunca saat 10.00-19.00 arasında gerçekleşiyor. Nevbahar Memurlar Derneği, Çalışan Kadınlar Derneği, Eğitim Gönüllüleri Derneği, Antalya Kültürlerarası Diyalog Merkezi, Sağlık Hizmetleri Derneği, Antalya Hayır ve Din Hizmeti Mensupları Derneği’nin de destek verdiği kermesi, yerli ve yabancı yaklaşık 10 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Gıda ürünleri, çeyiz ve giyim eşyalarının satılacağı organizasyonda ziyaretçilere döner, tantuni, köfte, gözleme, dolma ve Türk mutfağına ait farklı lezzetler sunulacak. Pike, havlu ve yatak örtüsü gibi çeyiz ürünlerinin satılacağı kermeste, çocuk ile bay bayan giyim eşyalarının yanı sıra ayakkabı ve çanta da satılacak.

Yaklaşık 20 yıldır benzer etkinliklere katıldığını belirten Gülben Yerebakan’ın (40) kendi oğlu da İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde öğrenci. Antalya’daki öğrencilerin kendilerine emanet edildiğini belirten Yerebakan, “Biz Allah’ın emaneti olan bu öğrencilere sahip çıkarsak Rabbim de bizim çocuklarımıza sahip çıkar.” dedi. Yıllardır bu şekilde dua ettiğini aktaran Yerebakan, oğlunun yaşadığı ilginç bir olayı şöyle anlattı: “Oğlum kaldığı yurtta kantine borçlanmış. Bizden para istemedi. Bizden habersiz bir gün çiğ köftecide çalışıp borcunu ödemek istemiş. Ancak kantine gittiğinde borcunun birisi tarafından ödendiği söylenmiş. Oğlum da elindeki parayı sadaka olarak vermiş.”

Kızı, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi’nde okuyan Türkan Çoban (49) da kermeste yardımseverlerden topladığı çeyiz eşyalarını Antalya’da okuyan öğrenciler yararına satıyor. “Biz birilerine sahip çıkalım ki başkaları da bizim çocuklarımıza sahip çıksın.” düşüncesiyle kermeste gönüllü olduğunu ifade eden Çoban, “Geçen gün buradaki öğrencilere aşure yapıp götürdüm. Kızım olmadığı için üzülmüştüm. Ancak kızımla akşam telefonla görüştüğümüzde ‘Anneciğim, bana ve diğer öğrenci arkadaşlarıma ablalar aşure getirdi.” dedi. Ben buradaki öğrencilere, Konya’daki gönüllüler de benim kızıma aşure ikram etmiş oldu.” diye konuştu.

Zeliha Taşçı (49) ise yaklaşık 6 yıldır öğrenciler yararına düzenlenen etkinliklerde gönüllü olarak faaliyette bulunuyor. Eşiyle birlikte öğrencilere burs verdiğini belirten Taşçı, daha fazla gence yardımcı olmak için kermeste bulunuyor. Oğlunun İstanbul Yeditepe Üniversitesi’nde yarı burslu okuduğunu kaydeden Taşçı, şunları söyledi: “Oğlum İstanbul’da arkadaşlarıyla kalıyor. Onun bütün sıkıntılarını oradaki gönüllüler gideriyor. Biz de oğluma yapılanların aynısını buradaki çocuklara yapmaya çalışıyoruz.”