Gönüllü çocuk itfaiyeciler geliyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 'AB Sürecinde İtfaiye ve AKOM Konferansı'nın ikinci bölümünde, Uluslararası Deneyimler Işığında Gönüllü İtfaiyecilik konusu ele alındı.

Bilgi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nurhan Yentürk ve İzmit İtfaiye Daire Başkanı ve Türkiye İtfaiyeciler Birliği(TİB) Genel Sekreteri Emin Pehlivan’ın katıldığı konferansta Avrupa’da oldukça yaygın olan ama Türkiye’de bir türlü önemsenmeyen ‘Gönüllü İtfaiyecilik’ hakkında görüşlerini dile getirdiler. Kervansaray Termal Otel’de gerçekleştirilen konferansın ikinci bölümünde İzmit İtfaiye Daire Başkanı ve Türkiye İtfaiyeciler Birliği(TİB) Genel Sekreteri Emin Pehlivan, gönüllü itfaiyecilik konusunda Avrupa ile Türkiye arasında kıyaslamalarda bulundu.

Avusturya’da gönüllü itfaiye istasyonu sayısının 5 bin 100 dolayında, gönüllü itfaiyeci sayısının ise 244 bin olduğunu kaydeden Pehlivan, “İsviçre’de gönüllü istasyon sayısı 2 bin 800, gönüllü personel sayısı 200 bin, Hollanda’da bin istasyon, gönüllü itfaiyeci sayısı ise 22 bin 500, Almanya’daki sadece gönüllü itfaiyeci sayısı 1 milyon 50 bindir. Türkiye’de ise gönüllü itfaiyecilik uygulamasına ilk olarak Kocaeli’nde başlandı. Nüfusu 1 milyon 200 bin olan Kocaeli’nde 14 resmi, 7 gönüllü itfaiye istasyonu bulunuyor. Gönüllü itfaiyeci sayısı ise şimdilik 200. Hedefimiz gönüllü itfaiye istasyonu sayısını 16’ya, itfaiyeci sayısını ise 800’e yükseltmek. Türkiye’de gönüllü itfaiyecilik yok denilecek kadar az” dedi.

Bu arada Kocaeli’nde Gönüllü Çocuk İtfaiyeciler Projesi başlattıklarını ifade eden Pehlivan, bu proje ile Çocuk Esirgeme Kurumları’ndaki kimsesiz çocukları rehabilite etmeyi ve onlara meslek kazandırmayı amaçladıklarını kaydetti. Pehlivan, bugüne kadar gönüllü itfaiyeciliğin kurulmamasının nedeni olarak yasal düzenlemelerin olmayışının öne sürüldüğüne dikkati çekerek, 9 Ekim2005’te yayımlanan İl Özel İdareleri ve Belediyelere Gönüllü Katılım Yönetmeliği ile bu sorunun ortadan kalktığını anımsattı. Tüm belediyeleri bu yönetmelikten yararlanarak gönüllü itfaiyecilik sistemini hayata geçirmeye çağıran Pehlivan, Türkiye’nin böyle bir yapılanmaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Uluslar arası Yangın ve Kurtarma Servisleri Birliği Federasyonu(CITIF) Başkanı Egger Walter de, İsviçre’deki gönüllü itfaiye teşkilatlanmasından söz etti. İsviçre’deki resmi teşkilatın sadece 7 büyük kentte ve 2 büyük havaalanındaki olaylardan sorumlu olduğuna işaret eden Walter, diğer yerleşimlerdeki olayların tamamen gönüllü itfaiyecilerin denetiminde olduğun vurguladı. İsviçre’deki gönüllü teşkilatların resmi birbirleriyle sürekli irtibatta olduğuna dikkati çeken Walter, “Gönüllü itfaiyeciler yangın söndürmeden, arama kurtarmaya kadar her konuda eğitiliyorlar. Ayrıca gönüllü itfaiyecilerin yöneticileri değişik kurslara katılıyor. Gönüllü itfaiyecilik hobi gibi bir uğraştır. Ancak bizim ülkemizde gönüllü itfaiyecilere az da olsa bir para ödeniyor. Gönüllü olmak bir şereftir. Ama tabiî ki gönüllü olarak kendini ateşe atan kişilerin az da olsa bir kazancı olmalı.” diye konuştu.