Gönüllü eğitimcilerden aşure ikramı

Kayseri Gönüllü Eğitimciler Derneği (KAYGED) tarafından hazırlanan bin 500 kişilik aşure, dernek merkezinde öğretmenlere ve KAYGED'in hafta sonu kurslarına katılan öğrencilere ikram edildi.

Kayseri Gönüllü Eğitimciler Derneği (KAYGED) tarafından hazırlanan bin 500 kişilik aşure, dernek merkezinde öğretmenlere ve KAYGED’in hafta sonu kurslarına katılan öğrencilere ikram edildi. KAYGED’in geleneksel hale getirdiği Muharrem ayında aşure ikramına öğretmenler ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

    Dernek Başkanı Yalçın Bulut, “Peygamber Efendimizin (sav) ‘Her kim aşure gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ikram eder.’ buyurmuştur. İşte Peygamber Efendimizin bu hadis-i şerifini kendimize rehber yaparak her yıl gönüllü öğretmen arkadaşlarımızın hazırlamış oldukları aşureyi kurslarımıza katılan öğrencilerimize, öğretmen arkadaşlarımıza ve halkımıza ikram ediyoruz. Bilindiği gibi Muharrem ayının İslam tarihinde belli başlı 3 önemli özelliği vardır. Birincisi, Nuh (as) ve ashabı tufandan bu ayda kurtuldu, yeniden hayat buldu. İkincisi, İslam’da ilk Muhacir kafilesi Mekke’den Medine’ye Muharrem ayında hicret etmeye başladılar. Bu yüzden Muharrem ayı hicri yılbaşı kabul edildi. Üçüncü olarak da Hz. Hüseyin Muharrem ayının onunda şehit edildi. Muharrem ayının, Hz.Eyyub’un (a.s.) hastalıklarına şifa bulduğu gibi manevi hastalıklarımıza şifa bulacağımız, Hz. Âdem’in (a.s.) ve Hz. Davud’un (a.s.) tövbesinin kabul olduğu gibi tövbelerimizin kabul olacağı, asrın firavunlarının sulara gömüleceği, Hz. Yusuf’un (a.s.) kuyudan çıktığı gibi gaflet kuyusundan çıkacağımız, Hz. Yakup’un (a.s) gözlerinin açıldığı gibi hakikatlere gözlerimizin açılacağı, Hz. Yunus’un (a.s.) balığın karnından kurtulduğu gibi nefis ve şeytanın tuzaklarından kurtulacağımız bir ay olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.” dedi.

    Gönüllü eğitimcilerin dağıttığı aşureleri yiyen öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar Kayseri Gönüllü Eğitimciler Derneği’ne teşekkür etti.