Gönüllü gida müfettisligi yeterli ilgi görmedi

ANTALYA - Eylül ayinda baslatilan gönüllü gida müfettisligine yeterli basvuru olmadi. Yeterli tanitimi yapilmayan olusuma ancak 22 kisi müracaatta bulundu.

Antalya Tarim Il Müdürü Bedrullah Erçin, vatandaslarin ‘Alo Gida’ hattina ilgisinin azaldigini söyledi. Gida bilincini gelistirmek için kentin belli yerlerine asilan bez afislerin belediyeler tarafindan kaldirildigini ileri süren Erçin, “Belediyelerin ve isyerlerinin gida bilgilendirme afislerine yeterli ilgiyi göstermemesi, Alo Gida hattina gelen sikayetlerin azalmasina neden oluyor.” dedi.

Gida Güvenligi Eylem Kurulu üçüncü toplantisi Vali Yardimcisi Hüseyin Demirciler baskanliginda Antalya Tarim Il Müdürlügü’nde yapildi.

Vali Yardimcisi Demirciler, gida satan isyerlerindeki çalisanlarin dönemsel olarak egitilmesi gerektigini vurguladi. Demirciler, gida yasasina uyulmasi için Akdeniz Üniversitesi, Tarim Il Müdürlügü ve sektör temsilcilerinin katilimiyla egitim çalismalarini yapilacagini bildirdi.

Gida ile ilgili yapilan çalismalari degerlendiren Tarim Il Müdürü Erçin ise, gönüllü gida müfettisligine sivil toplum örgütlerin yeterli ilgi göstermemesinden yakindi. Yapilan gida kontrolleri ile ilgili bilgi veren Erçin, bu yil içerisinde yapilan denetimlerde gerekli kosullari tasimayan üretim ve tüketim yerlerine 327 bin YTL para cezasi kesildigini açikladi.

2005 yili içerisinde 305 adet sikayet denetimi yapildigini kaydeden Erçin, su bilgileri verdi: “Antalya’da faaliyet gösteren 10 bin 715 isyerinden 8 bin 779’u denetlendi. 308 isyerine ceza uygulandi. Bunlardan 207’si idari para cezasina çarptirilirken 19’u hakkinda da savciliga suç duyurusunda bulundu. 82 isyerine de faaliyetten men cezasi verildi. Alo Gida hattina gelen 92 ihbardan 85’i denetlendi. Antalya’da 396 okul kantininden 113’ü gida ve hijyen kurallarina uygun bulundu. 221 kantine 30 gün süre verilirken 66’si takibe alindi.”

Toplantida, gida güvenligi açisindan risk olusturan faaliyetlerinin daha etkin kontrollerinin saglanmasi amaciyla Tarim Il Müdürlügü, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gida Mühendisligi Bölümü, Antalya Büyüksehir Belediyesi ve Ilgili Belediyeler, Sivil Toplum Örgütleri ve Tüketiciyi Koruma Dernegi katilimiyla alt çalisma gruplari olusturuldu.