Goodyear yüksek isçi ücretlerinden dolayi Türkiye’deki üretimini düsürüyor

ISTANBUL - Goodyear Lastikleri, yüksek isçilik maliyetleri ve düsük üretkenlik nedeni ile, Adapazari ve Izmit'teki fabrikalarinda, ilk asamada isgücünden en az 100 kisiyi azaltarak yeniden yapilanmaya gittigini duyurdu.

Ayrica, ise devamsizlik gibi çesitli sebeplerle de düsen isçi üretkenliginin, lastik maliyetini daha da yükseltigi ifade edildi.

Bir Goodyear sözcüsü sunlari söyledi: “Sirket, üretiminin yaklasik yüzde 70’ini ihraç ettigi dis pazarlarda maliyette giderek rekabetçiligini kaybediyordu. Öyle bir noktaya geldik ki, daha düsük maliyetli diger fabrikalardan lastik ithal etmek daha çok ucuza gelmeye basladi. Sonunda Türkiye’de üretilen lastiklere olan talep giderek düsmeye ve son aylarda, sirket, üretimi azaltarak, yatirimlarini daha düsük maliyetli baska fabrikalarina kaydirmaya basladi.”

Sözcü söyle devam etti: “Bu fabrikalarin yasayabilmesi için maliyette rekabetçi olmasi gerekiyordu. Halihazirdaki yeniden yapilanma da bu amaçla uygulamaya konuldu. Bu konuya dikkat çekmek üzere, geçtigimiz aylarda sendika temsilcileri ile çesitli görüsmeler yapildi. Daha önceleri, Türkiye, yerli ve ihraç pazarlari için nispeten düsük maliyetli bir üretim merkezi olarak yatirim için cazip bir konumda bulunuyordu. Ancak, yillar içinde, sürekli artan isçilik maliyetleri ve düsük üretkenlik dolayisi ile maliyet avantajini kaybetti.”

Goodyear sözcüsü sözlerini söyle bitirdi: “Otomotiv üreticileri Türkiye’yi bir ihracat merkezi haline getirerek kapasitelerini arttiriyorlar. Hepsi rekabetçi fiyattan iyi lastikler istiyorlar. Otomotiv üreticilerinin ve diger müsterilerin taleplerini karsilamak üzere, onlara rekabetçi düzeyde lastikler tedarik etmeliyiz. Bunu, maliyet açisindan daha cazip diger Goodyear fabrikalari ile çok daha iyi saglayabiliyoruz. Mevcut yeniden yapilanmanin, Goodyear Türkiye’yi, geçmiste oldugu gibi, maliyet açisindan rekabetçi hale getirecegini ümit ediyoruz.”

Halen Goodyear’in Izmit fabrikasinda 555, Adapazari fabrikasinda 890 kisi çalisiyor.