Google Çin’de kaçak çalışıyormuş!

Çin, dünyanın en büyük internet firmalarından Google'ın ülkede ruhsatsız çalıştığını ve bu konuda soruşturma başlattığını duyurdu.

Gazete ”Google.cn”ın Çin kanunlarına göre ruhsatı olması gerektiğini yazdı.

Ruhsatı bulunmayan Google gibi yabancı işletmelerin Çin’de telekomünikasyon alanında faaliyetine izin verilmiyor. Google’dan isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, ”Google.cn”ın Çin’de ”ganji.com” adlı bir haber sitesinin lisansıyla faaliyet gösterdiklerini ve söz konusu Çin şirketiyle ortaklıklarının bulunduğunu söyledi. Sözcü, Google’ın ”Google.cn” sitesinde ICP lisans numarasını gösterdiğini fakat neden kendi lisansını edinmediği gibi diğer detaylarını açığa vurmadığını belirtti.

Pekin Haberleri gazetesi ayrıca Çin Enformasyon Bakanlığı’nın olayın farkında olduğu ve söz konusu olayla ilgili soruşturma başlattığını bildirdi. Gazete diğer yabancı internet şirketlerinin daha önce yerel işletmelerin ICP lisansını kullandığını yazdı. Ganji.com yetkilileri ile Çin Enformasyon Bakanlığı konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Yahoo, Microsoft ve Cisco gibi diğer Amerikalı internet ve teknoloji firmaları Çin’in sansür yapmasını kabul ettiği yada sansür uygulamasına yardımcı olduğu için eleştiriliyor.

111 milyon internet kullanıcısıyla Çin, dünyanın en çok internet kullanıcısı ülkesi olma yoluda hızla ilerlemekte. Gözlemciler bir çok firmanın bu pazarın dışında kalmamak için tüm çabaları gösterdiğine dikkat çekiyor.