Google ile Amerikan hükümeti arasında gerilim

Dünyanın en büyük internet arama motoru Google ile Amerikan Adalet Bakanlığı arasında, bakanlığın Google'dan en çok arama yapılan sitelerin adreslerini istemesi konusunda anlaşmazlık çıktı.

Adalet Bakanlığı, internette pornografiyle mücadeleyi öngören yasaya dayanak oluşturmak için Google’dan bir haftalık zaman dilimi içinde en çok arama yapılan konuların listesini ve veri tabanında bulunan rastgele seçilmiş bir milyon sitenin adresini istedi.
Google ise, kullanıcıların, kendi kişisel bilgilerinin başkalarıyla paylaşılıyor olabileceği şüphesine kapılabileceğini ve şirketin ticari sırlarının rakiplerinin eline geçebileceği endişesiyle bakanlığa direniyor. Amerikan Yüksek Mahkemesi, yasanın uygulanışına ilişkin itirazlar nedeniyle 1998’de çıkarılan Çocukları Koruma Yasası’nı engellemişti. Yasada ısrar eden Bakanlık Google’dan istediği bilgileri alabilmek için Çarşamba günü Kaliforniya’daki bir federal mahkemeye başvurdu. Ancak Google yetkilileri Adalet Bakanlığı’nın bu talebine direneceklerini açıkladı.