‘Görevimiz iletilenleri hükümete bildirmek’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, görevlerinin vatandaşın sorunlarını hükümete bildirmek olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Vali Kayhan’ın bir sorusu üzerine, öncelikle Reyhanlı Cilvegözü sınır kapısının temelini haziran ayında atarak burasını Türkiye’ye yakışır bir kapı haline getireceklerini belirtti. Hisarcıklıoğlu, modern bir şekilde yapılacak olan kapının Ortadoğu’ya açılan kapılardan biri olacağını söyledi.

Bir basın mensubunun son zamanlarda Rusya Federasyonunun bu ülkeye ihraç edilen yaş sebze ve meyvelerde kimyasal atık tahlili gerektiği yolundaki bir soru üzerine Hisarcıklıoğlu, “Bizim görevimiz sizlerin ve sivil toplum temsilcilerinin aktardıkları sorunlarını hükümete bildirmektir” cevabını verdi.

Daha sonra Antakya Belediyesi Meclis Salonunda yapılan toplantıda ilk konuşmayı yapan Akdeniz Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, devlete verimde Hatay’ın hep ön sıralarda yer aldığını ancak alımda ise hep en son sıralarda kaldığını belirtti. Kavak, “Bütün bunlar yetmiyormuş gibi şimdi de ihraç edilen ürünlerde kimyasal madde olup olmadığı tahlil laboratuarlarda tahlil edilerek gönderilmesi gerektiğini ihraç edilen ürünlerde kimyasal madde olması halinde 25 bin YTL para cezası ve 6 ay hapis cezası verilecektir” dedi.

Başkan Kavak, yaş sebze ve meyve ihracatında Hatay’ın Türkiye birincisi olduğunu ve ihraç ettiği ürünlerin yüzde 28-30’unu Rusya’ya ihraç ettiğini bu kapının kapanması halinde üretici ve ihracatçının perişan olacağını söyledi.

Antakya Ticaret Odası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri de yaptığı konuşmada, Amik Ovasında yılda 220 bin ton pamuk, 300 bin ton buğday, 200 bin ton mısır ve 210 bin ton zeytinyağı üretildiğini söyledi. Kuseyri, Hatay’da tarım sektörünün büyük sıkıntısı bulunduğunu belirterek, “Türkiye’de tarım sektörü kendi kaderine terk edilmiştir” dedi.

Hatay Valisi Ahmet Kayhan ise, Hatay’da tarım sektörünün en büyük sorununun su sorunu olduğunu ifade ederek, “Bu sorunu çözebilmemiz için öncelikle Reyhanlı barajı ve komşu ülke Suriye ile Asi nehri üzerine yapılacak olan dostluk barajının temelini atarak bunları hizmete sokmaktır” diye konuştu.

Hatay’ın turizm alanında da önemli bir yeri olduğunu belirten Vali Kayhan, Hatay havaalanının bir an önce tamamlanarak hizmete sokulması gerektiği belirterek, “Havaalanının alt yapı ve üst yapı ihalesi yakında yapılarak çalışmalar başlayacaktır.” diye konuştu.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.