Görme engelli kızın okuma aşkı

Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 2. sınıf öğrencisi 22 yaşındaki görme engelli Yonca Avcı'nın okuma aşkı görenleri duygulandırıyor.

İlkokulu yatılı okulda okuyan Avcı, engelli olduğu için ortaokul ve lisede büyük sıkıntılar yaşadı. Ancak öğretmen olmayı çok isteyen genç kız, okuma aşkından hiç vazgeçmedi. Lise sonrası üniversite sınavına hazırlanan Avcı’yı engelli olduğu gerekçesi ile dersaneler kabul etmedi.

Ailesinin ve yakınlarının okuduğu kitaplarla kısa bir zaman diliminde sınavlara hazırlanmaya çalıştığını anlatan Avcı, bunun yeterli olmaması üzerine çareyi seslendirilmiş kitaplarda bulduğunu söyledi. Sınavlarda başarılı olarak öğretmenlik bölümüne başladığını kaydeden genç kız, çocukları çok sevdiğini ve bu nedenle öğretmen olmayı istediğini vurguladı.

Çocukların eğitime ve okumaya ihtiyacı olduğunu dile getiren Avcı, “İnsanlara bilgi aktarmak onlarla bilgilerinizi paylaşmak çok güzel bir duygu. Öğretmen öğrenci ilişkisi çok hoşuma gidiyor. En çok çocukları sevdiğim için öğretmenliği seçtim. Türk çocuğunun eğitime ve okumaya ihtiyacı var. Azmi olmayan çocuklar benim gibi engelli insanları gördükçe belki daha çok özverili olup okumaya çalışırlar diye düşünüyorum. Türkiye’de çok sayıda genç nüfus var. Eğitime ufak bir katkıda bulunmak için bu mesleği seçtim.” dedi.

Türkiye’de görme engellilerin çok zor şartlarda eğitimlerini sürdürdüklerini ifade eden Avcı, lise yıllarında ders sırasında kabartma yazı yazarken ses çıkarttığı ve diğer öğrencilerin dikkatini dağıttığı gerekçesiyle not almakta sıkıntılar çektiğini belirtti.

Hayatta birçok güçlükle karşılaştığını ve hiçbirinde yılmadan yoluna devam ettiğini söyleyen genç kız, “Türkiye’de birçok engelli hayatla olan bağlarını koparmış durumda. Bence bu doğru değil. Kesinlikle hayattan kopmamalılar. Amaçları için mücadele etmeliler. Birçok görme engelli eğitim imkanı bulamıyor. Bu konuda ailelerin bilinçlendirilmesi gerekiyor. Sivil toplum kuruluşlarına da büyük görevler düşüyor. Görme özürlülere yönelik teknolojik imkanlar Türkiye’de de mevcut. Görmeyenlere yönelik en yaygın öğrenme yöntemi, seslendirilmiş kitaplar. Kabartma harflerden oluşan yayın çeşitliliği de giderek artıyor.” diye konuştu.