Görme engellilerin balık tutma keyfi

Beşiktaş sahilinde, kısa bir süre eğitim aldıktan sonra oltalarını denize sallayan görme engelliler, balık tuttu.

Beşiktaş sahilinde, kısa bir süre eğitim aldıktan sonra oltalarını denize sallayan görme engelliler, balık tuttu. Renkli görüntülerin yaşandığı sahil kenarında, engelliler balık tutmanın zevkini yaşadı. Altı Nokta Körler Vakfı Başkanı Oya Sebük ise sloganlarının ‘Balık verme, balık tutmayı öğret’ olduğunu söyledi.

Görme engelliler Arnavutköy sahilinde Boğaz’ın mavi sularına oltalarını bıraktı. Kendi başlarına balık tutan engelliler keyifli anlar yaşadı. Pazar sabahı aileleriyle sahil kenarına gelip, ‘rastgele’ diyen engelliler ikram edilen balık ekmekleri afiyetle yedi.

Balık tutmanın çok zevkli olduğunu belirten 14 yıldır görme engelli olan Tuncay Bulut, “Arkadaşlar bize balık tutmayı öğretti. Balık misinaya değdiği zaman, meydana gelen titreşimden balığın oltaya değdiğini anlıyoruz ve oltayı çekiyoruz.” dedi.

‘BALIK VERME, BALIK TUTMAYI ÖĞRET’

3. kez balık şenliği yaptıklarını anlatan Altı Nokta Körler Vakfı Başkanı Oya Sebük, “Sloganımız ‘Balık verme, balık tutmayı öğret.’ Acıyarak, para vererek, körlerin hayatına bir artı getirmenin bir anlamı yok. Körlerin sosyal entegrasyonunu sağlamalıyız. Halkı, körlerin öğretilebilen her şeyi yapabildiğine inandırmamız lazım. Hayatında hiç eline olta almamış bir görme engelli bu işi rahatlıkla yapabiliyor. Burası bir balık tutma kursu değil, halka mesaj vermek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.