Görsel şölene hazır olun

Bu yüzyılda Türkiye’den görülebilecek ilk tam Güneş tutulması yarın gerçekleşecek.

Tutulma en uzun süre olarak Konya’da üç dakika 35 saniye süreyle gözlemlenebilecek. Dünyada Güneş tutulması, Brezilya’nın doğu kıyısında güneşin doğuşuyla başlayacak ve Atlas Okyanusu boyunca ilerleyecek. Gana’dan Afrika kıtasına çıkan tutulma gölgesi, Nijerya ve Libya boyunca Sahra Çölü’nü geçerek Akdeniz’e ulaşacak. Antalya kıyısından (saat 12.37) Türkiye’ye girecek olan tutulma gölgesi, saatte yaklaşık 3 bin 250 kilometre hızla Ordu’ya kadar uzanan 165 kilometre genişliğindeki bir hat üzerinde yoluna devam edecek. Buradan Karadeniz’e geçecek (saat 15.23) olan tutulma, Gürcistan’da yeniden karaya çıkarak Hazar Denizi’nin kuzeyi ve Kazakistan’dan geçerek günbatımında Moğolistan’da sona erecek. 29 Mart günü Türkiye’de parçalı tutulma saat 12.34’te Muğla’dan başlayacak ve saat 15.29’da Iğdır’da son bulacak. Türkiye’de bundan sonra en yakın tam Güneş tutulması, 30 Nisan 2060 tarihinde Batı Akdeniz ve Doğu Anadolu’da, bir sonraki ise 3 Eylül 2081’de meydana gelecek. Türkiye’den en son izlenebilen tam Güneş tutulması, 11 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşmişti.

Filtreli gözlük kullanın

’Tam tutulma anı dışında Güneş’e çıplak gözle bakmayın’ diyen uzmanlar Güneş tutulmasını izlemek isteyen vatandaşlara mutlaka koruyucu filtreli gözlük kullanmalarını tavsiye ediyor. Tutulmayı, güneş gözlüğü, isli cam, bilgisayar disketi, renkli negatif veya röntgen filmi kullanarak izlemek tehlikeyi ortadan kaldırmıyor.

Güneş tutulması nasıl gerçekleşiyor¿

Tutulma, Ay’ın yeniay evresinde yer ile Güneş arasına girmesiyle oluşuyor. Yılda en az 2 kez Dünya-Ay-Güneş’in doğrultusu Güneş tutulmasına izin verecek biçimde konumlanıyor. Ay’ın gölgesi Dünya yüzeyinin belirli bölgeleri üzerine düşüyor ve bu bölgelerde Güneş tutulması izlenebiliyor. Tam tutulma öncesinde Ay, Güneş’i yavaş yavaş örtmeye başlıyor ve parçalı Güneş tutulması gerçekleşiyor. Tam tutulma sırasında hava aniden kararıyor.

Gölgenin yolculuğu Brezilya’dan başlıyor

Ay’ın gölgesi Türkiye saati ile 11.36’ da önce Brezilya kıyılarına düşecek, daha sonra Atlas Okyanusu’nu katederek 12.10’da Afrika kıyılarına ulaşacak. Afrika kıtası üzerinde tam tutulma; Gana, Togo, Benin, Nijerya, Nijer, Libya ve Mısır’ dan izlenecek. Tam tutulma 13.54’ten itibaren Türkiye’den izlenmeye başlanacak.

Tutulma en uzun Konya’da izlenecek

13 ilde tam tutulma, diğer illerde de değişik örtülme oranlarına sahip parçalı tutulmalar gözlenecek.